Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak obniżyć cholesterol?

2023-02-15
Jak obniżyć cholesterol?

Podwyższone stężenie cholesterolu we krwi może dotyczyć nawet 70% dorosłych Polaków. Niestety, jedynie tylko co trzeci, stara się coś z tym faktem zrobić. Zdrowa dieta i regularna aktywność ruchowa to najlepsza recepta, by cholesterol utrzymać w ryzach, a nawet przywrócić lub wesprzeć drogę do uzyskania jego właściwego poziomu. Z tego artykułu dowiesz się czym jest dobry i zły cholesterol oraz w jaki sposób obniżyć jego poziom.

Jak to jest z tym cholesterolem?

Jest potrzebny czy szkodzi? Wokół cholesterolu wyrosło wiele mitów. Prawda jest taka, że cholesterol jest substancją tłuszczową, która pełni w organizmie szereg ważnych funkcji. Znajduje się w składzie błon większości komórek, uczestniczy w produkcji niektórych hormonów, witaminy D i syntezie kwasów żółciowych, odgrywa ważną rolę w pracy mózgu. Dopóki utrzymuje się na właściwym poziomie - do 200 mg/dl, nie jest szkodliwa, dopiero jej nadmiar zagraża zdrowiu. Już przy wartości 239 mg/dl dwukrotnie wzrasta ryzyko wystąpienia zawału. Cholesterol jest substancją endogenną tzn., że organizm sam go potrafi syntezować (powstaje w wątrobie). 80% cholesterolu w organizmie to cholesterol endogenny, 20% dostarczane jest wraz z pożywieniem i to właśnie cholesterol pokarmowy zwiększa poziom tego właściwego. Cholesterol nie rozpuszcza się w wodzie, ale łączy się z białkami produkowanymi w wątrobie tworząc lipoproteiny, które krążą we krwi. Cząsteczki, które posiadają dużo cholesterolu o małej gęstości w cienkiej otoczce białkowej to frakcja LDL tzw. zły cholesterol, który łatwo przenika do krwioobiegu, a jego wysoki poziom zagraża zdrowiu serca i mózgu ponieważ odkłada się w naczyniach. Więcej białka w cząsteczce a mniej cholesterolu, ale o wyższej gęstości to frakcja HDL - dobry cholesterol, który także przenika do krwioobiegu, z tym, że nie odkłada się w ścianach tętnic lecz zbiera zalegający LDL i transportuje go do wątroby gdzie ponownie łączy się z białkami tworząc lipoproteiny przerabiane na kwasy żółciowe wydalane z organizmu. Dobry cholesterol obniża stężenie złego. Problem pojawia się w momencie, gdy złego cholesterolu jest tak dużo, że organizm nie jest w stanie się go pozbyć i ten zaczyna odkładać się w naczyniach krwionośnych tworząc blaszki miażdżycowe. Blaszki zwężają światło naczyń i utrudniają przepływ krwi do komórek. Dociera do nich mniej tlenu i składników odżywczych, a to już prosta droga do zawału serca i udaru mózgu.

jak obniżyć poziom cholesterolu

Jak obniżyć poziom cholesterolu? Postawić na zdrowy styl życia!

Przede wszystkim należy ograniczyć spożywanie produktów bogatych w cholesterol (tłuszcze zwierzęce) i unikać wysoko przetworzonej żywności (tłuszcze trans). Jeśli chcemy obniżyć poziom cholesterolu, warto włączyć do jadłospisu więcej warzyw i owoców bogatych w sterole i stanole (związki sprzyjające regulowaniu gospodarki tłuszczowej), dołożyć produkty bogate w błonnik pokarmowy (pełnoziarniste produkty zbożowe), kwasy omega (ryby morskie), witaminę E (orzechy, oleje tłoczone na zimno) i C (czarna porzeczka, dzika róża, owoce cytrusowe) i zacząć się ruszać. Ruch pobudza do pracy enzymy, które pomagają przenieść zły cholesterol LDL z krwi do wątroby i przekształcić w kwasy żółciowe. Już intensywny spacer, przynajmniej 3-4 razy w tygodniu, sprzyja walce ze złym cholesterolem.

jak szybko obniżyć cholesterol

Kiedy zmiana trybu życia jest mało skuteczna w obniżaniu cholesterolu, z pomocą przychodzą suplementy diety

Aktywne składniki pochodzenia naturalnego pomagają obniżyć stężenie złego cholesterolu we krwi. Należą do nich preparaty z ekstraktem z karczocha, babki płesznik, kozieradki, fermentowanego czerwonego ryżu, berberysu, ostropestu plamistego, zawierające kwasy omega 3, chrom. Mimo, że suplementy na obniżenie cholesterolu są dostępne bez recepty w postaci między innymi tabletek oraz ziół, to nie należy przyjmować ich bez konsultacji lekarskiej. Określenie poziomu poszczególnych frakcji cholesterolu i trójglicerydów we krwi (lipidogram) pozwoli ustalić czy i jaka pomoc potrzebna jest organizmowi, by utrzymać bądź przywrócić prawidłowy poziom lipidów.

Pamiętaj! Zdrowy styl życia to jednak najlepsza recepta na zdrowie.

Zainteresować cię może także jakie witaminy na ból mięśni.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixel