Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Mangan

( ilość produktów: 1 )

Mangan (Mn) to pierwiastek chemiczny w naturze występujący głównie w glebie i wodach powierzchniowych w formie tlenków, krzemianów i węglanów. Jego śladowe ilości znajdują się w organizmach roślinnych i zwierzęcych, również ludzki organizm do prawidłowego działania potrzebuje niewielkich ilości tego pierwiastka. Mangan zaliczany jest do grupy mikroskładników ważnych dla zdrowia człowieka, ale organizm nie potrafi go sam wytwarzać a pozyskuje z dostarczanego pożywienia. 

W jakich produkty znajdziemy mangan?

Źródłem manganu są płatki owsiane, kakao, orzechy, migdały, brązowy ryż, rośliny strączkowe, kasze, czerwone mięso, owoce morza, produkty z pełnego ziarna.

Mangan i jego właściwości

Mangan uczestniczy w metabolizmie kośćca - wspiera proces wzrostu i  gojenie się kości. Jest jednym ze składników budulcowych tkanki łącznej. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Wspiera pracę układu krążenia, nerwowego i płciowego. Wpływa korzystnie na stan skóry i paznokci. Mangan jest więc pomocny w okresie rekonwalescencji po urazach i profilaktyce osteoporozy. Pomaga utrzymać stawy w dobrej formie. Korzystnie wpływa na libido i sprawność seksualną. Wspomaga pamięć i koncentrację. Może być wsparciem w łagodzeniu objawów związanych z napięciem przedmiesiączkowym. Obecność manganu jako suplementu poprawia wchłanianie żelaza i może przeciwdziałać wystąpieniu anemii. 

Niedobór manganu - objawy

Niedobór manganu występuje rzadko. Jego objawy mogą być przypisywane innym schorzeniom, dlatego konieczne jest wykonanie badania laboratoryjnego określającego poziom manganu w organizmie. Niedobór manganu może dawać objawy w postaci osłabieniem organizmu, wypadania włosów, łamliwości paznokci, szumów usznych i doprowadzić do deformacji kości, zahamowania wzrostu, bólów kostno-stawowych, zaburzeń pracy układów nerwowego i krążenia, spadku sprawności seksualnej.

Jak zapobiegać i zniwelować niedobór manganu?

Zbilansowana dieta to najlepsza recepta na zapobieganie niedoborom składników odżywczych. Niewystarczający poziom manganu można uzupełnić stosując suplementy diety, o ile taką formę wspomagania zaleci lekarz. Mangan w kapsułkach uznanego producenta wysokiej jakości preparatów naturalnego pochodzenia (Swanson) kupisz w sklepie NaturaWit.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel