Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

L-Karnityna

( ilość produktów: 17 )

L - Karnityna, co to jest? To organiczny związek chemiczny syntetyzowany w wątrobie, nerkach i mózgu człowieka z dwóch aminokwasów - lizyny i metioniny oraz dostarczany do organizmu wraz z pożywieniem. Z syntezy endogennej wytwarzane jest około 25 % karnityny, pozostałe 75% powinno być dostarczone z żywnością. Źródłem karnityny jest mięso (baranina, wieprzowina, wołowina, konina) oraz produkty mleczne. Karnityna występuje w postaci dwóch izomerów: L i D, z czego tylko L wykazuje aktywność biologiczną. Jest gromadzona w mięśniach szkieletowych i sercu - 98 %. Około 1,5 % znajduje się w miejscach jej syntez - w wątrobie, nerkach i mózgu.

Jaką rolę w organizmie pełni L - Karnityna?

L - Karnityna bierze udział w metabolizmie lipidów. Odpowiada za transport długołańcuchowych kwasów tłuszczowych do mitochondriów, w których wytwarzana jest energia komórkowa. Wykazuje działanie obniżające poziom cholesterolu, usprawniające metabolizm, uczestniczy w przemianie węglowodanów, wpływa na aktywność hormonów tarczycy i testosteronu, ma zdolność chelatowania. Wysoki poziom tej substancji w mięśniach zmniejsza wykorzystywanie glikogenu jako materiału energetycznego, a tym samym zwiększa wydolność wysiłkową i przyspiesza proces regeneracji organizmu (szczególnie w warunkach długotrwałego wysiłku fizycznego).

Objawy niedoboru

Niedobór L - Karnityny objawia się najczęściej osłabieniem organizmu oraz wiotkością mięśni kończyn. Może prowadzić do chorób sercowo - naczyniowych i zaniku mięśni szkieletowych. Niedoborem zagrożone są osoby, które nie spożywają mięsa i produktów pochodzenia zwierzęcego - wegetarianie i weganie.

L - Karnityna, dawkowanie

Zalecana dawka to 500 ? 2000mg dziennie w dawkach podzielonych. Zawsze przed rozpoczęciem jakiejkolwiek suplementacji należy zasięgnąć porady lekarskiej. Sięgając po suplementację wybieraj preparaty sprawdzonych marek i kupuj u zaufanych sprzedawców. Sprawdź również aminokwasy BCAA dostępne w naszej ofercie. 

pixelpixelpixelpixelpixelpixel