Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Witamina B6 (Pirydoksyna)

( ilość produktów: 5 )

Witamina B6 (Pirydoksyna) jest to grupa 6 organicznych związków chemicznych zaliczanych do zespołu witamin z grupy B. Formą aktywną biologicznie witaminy B6 jest fosforan pirydoksalu. Pirydoksyna jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Jej bogatym źródłem są drożdże piwowarskie, produkty pełnoziarniste, orzechy, rośliny strączkowe, mięso drobiowe i wieprzowe, jaja. Wchłania się z przewodu pokarmowego do krwioobiegu, magazynowana jest w wątrobie, nerkach, mózgu, mięśniach. Ponieważ w czasie obróbki termicznej i technologicznej dochodzi do dużych strat witaminy B6 (nawet do 50%), w uzasadnionych przypadkach może być potrzebna jej suplementacja.

Jaką rolę pełni witaminy B6 w organizmie

Witamina B6 jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ponieważ stanowi kofaktor dla enzymów, które są odpowiedzialne za szereg przemian w ustroju. Pirydoksyna bierze udział w metabolizmie aminokwasów, tłuszczów i węglowodanów. Wspomaga proces przemiany glukozy w gliken i rozkład glikenu w mięśniach. Jest niezbędna do produkcji hemoglobiny, wpływa na prawidłową pracę serca, ciśnienie krwi, wspomaga prawidłowe działanie układu nerwowego, sprzyja budowaniu odporności.

Jaki są objawy niedoboru witaminy B6?

Niedobór pirydoksyny może dawać objawy w postaci zmian skórnych, zmian w obrębie błon śluzowych, powodować wypadanie włosów, drętwienie rąk i nóg, być przyczyną nadpobudliwości, bezsenności i depresji, wywoływać niedokrwistość i osłabiać układ immunologiczny (większa podatność na choroby wirusowe i bakteryjne).

Dawkowanie

Dorośli potrzebują 1-2mg pirydoksyny na dobę. Przed rozpoczęciem suplementacji należy skontrolować stan zdrowia. Jeżeli potrzebować będziesz suplementów, wybieraj te naturalnego pochodzenia np. witamina B6 Swanson dostępna w sklepie NaturaWit. Pamiętać należy, że w zbyt dużych dawkach witamina B6 wykazuje działanie toksyczne i może doprowadzić do choroby nerwów obwodowych.

W naszej ofercie znajduje się także witamina B7 - Biotyna oraz inne suplementy diety.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel