Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Witaminy

( ilość produktów: 236 )

Czym są witaminy i co powinieneś o nich wiedzieć?

Witaminy to różnorodne organiczne związki, które są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmowi każdego człowieka. Mają one odmienne formy chemiczne i nie stanowią one jednorodnej grupy. Niektóre z nich to kwasy jak na przykład witamina C, która jest kwasem askorbinowym. Z kolei inne to pochodne kwasów jak na przykład witamina B3 (PP), czyli amid kwasu nikotynowego. Jeszcze inne należą do grupy alkoholi o dużej masie cząsteczkowej jak np. witamina A. Niektóre witaminy są zbudowane z jednorodnych cząsteczek a inne, jak np. witamina Kwitamina D czy witaminy B obejmują wiele różnych substancji chemicznych. Mimo że nie są materiałem budulcowym oraz nie dostarczają energii, są konieczne dla zachowania zdrowia organizmu. W ustroju pełnią rolę regulacyjną, jako biokatalizatory są niezbędne do utrzymania prawidłowych procesów metabolicznych zachodzących w komórkach. Ich znaczenie dla funkcjonowania ludzkiego organizmu pozwala klasyfikować je pod jedną nazwą, ale tak naprawdę działają one w różny sposób i są różnymi substancjami (mogą działać jak koenzymy, antyoksydanty).

Co to jest suplementacja witamin?

Suplementacja witamin to nic innego jak dostarczanie do organizmu witaminy lub ich prowitaminy – czyli substancji, które zaczynają być aktywne biologicznie dopiero po przejściu odpowiednich, uaktywniających je przemian.

Kiedy należy stosować suplementację witamin?

Niedobór witamin nazywamy hipowitaminozą, a ich zupełny brak to awitaminozą. Suplementację witamin należy rozpocząć po stwierdzeniu niedoboru witamin lub w celu przeciwdziałanie niedoboru witamin, spowodowanym między innymi ubogą dietą lub spożywaniem słabej jakości pożywiania ubogiego w witaminy niezbędne do zachowania równowago zdrowotnej organizmu człowieka. Niedobór witamin w diecie jest przyczyną wielu chorób np. witaminy C – szkorbutu, A - kurzej ślepoty, D – krzywicy, a witaminy B1 – choroby beri beri. Podczas suplementacji witamin należy również mieć na uwadze że nadmiar witamin – hiperwitaminoza – jest szkodliwy dla zdrowia człowieka.

W naszej ofercie znajdują się witaminy Swanson i Now Foods.

Źródło: https://portal.abczdrowie.pl/witaminy

pixelpixelpixelpixelpixelpixel