Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Cynk - tabletki i kapsułki

( ilość produktów: 16 )

Minerały (makro- i mikroelementy) to związki niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Jednym z mikroelementów, bez których organizm nie może prawidłowo pracować jest cynk. Chociaż potrzebujemy go stosunkowo niewiele (minimum 5mg dziennie, optymalnie 15-20 mg), to jego niedobór może skutkować wieloma zaburzeniami.

Za co odpowiada cynk w organizmie?

Cynk odpowiada za metabolizm węglowodanów, białek i tłuszczów. Jest niezbędny w syntezie kwasów nukleinowych, bierze udział w regulacji pracy trzustki, układu krążenia, korzystnie działa na mięśnie, kości i skórę, reguluje stężenie witaminy A, wspiera układ immunologiczny, pomaga utrzymać prawidłowy poziom testosteronu.

Objawy ze strony organizmu świadczące o niedoborze

Cynk znajduje się we wszystkich komórkach i płynach ustrojowych człowieka, dlatego jego niedobór może zakłócać tak wiele różnych funkcji organizmu i dawać objawy w postaci większej podatność na infekcje, pogorszeniu stanu skóry, wypadaniu włosów, przewlekłego zmęczenie, zaburzenia koncentracji, kurzej ślepoty, spadku libido, osłabieniu zmysłu smaku i węchu, suchości w ustach.

Najlepsze źródła cynku to:

Cynk trafia do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Najlepszym i najlepiej przyswajalnym jego źródłem są produkty zwierzęce takie jak: ostrygi, wątroba, żółtka jaj, a z roślinnych: zarodki pszeniczne, sezam, pestki dyni, słonecznika, kakao, olej lniany. Cynk wchłania się w jelicie cienkim, a jego przyswajalność waha się w granicach 20-40%. Jeżeli podejrzewamy niedobór cynku, najlepiej skontaktować się z lekarzem, który po badaniach może zalecić suplementację.

Jaki cynk suplement przyjmować?

Przyswajalność suplementów cynku zależy od substancji pomocniczych dodanych do produktu. Są to chelaty, pikoliniany, cytryniany, chelatowany. Możemy przyjmować cynk w tabletkach lub kapsułkach na 1 godzinę przed lub 2 godziny po jedzeniu. Dobrym wyborem będzie cynk Swanson lub Now Foods - do kupienia w naszym sklepie.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel