Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Wapń

( ilość produktów: 28 )

Wapń, czyli pierwiastek nie tylko na zdrowe kości i zęby

Wapń to pierwiastek niezbędny dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, powszechnie znany jako makroelement budulcowy kości i zębów. W ciele człowieka aż 99% wapnia znajduje się w kościach i zębach, pozostała ilość w tkankach miękkich i płynach ustrojowych. Mocne kości i zęby to nie jedyna rola jaką wapń odgrywa w organizmie. Jest także elementem budulcowym naczyń krwionośnych, bierze udział w procesie krzepliwości krwi, reguluje kurczliwość mięśni (szkieletowych i sercowego), zapewnia prawidłowe przewodnictwo bodźców, wpływa na wydzielanie hormonów i jest niezbędny dla zachowania równowagi w organizmie (homeostaza). Jego wchłanianie do organizmu zachodzi w jelicie cienkim, a przyswajalność zależy od wielu czynników. Należą do nich: dieta, zaburzenia wchłaniania związane z procesami chorobowymi oraz samoistny spadek biodostępności wapnia po 60 roku życia. Niekorzystny wpływ na przyswajalność tego pierwiastka wykazuje jednoczesna obecność w pożywieniu wapnia i szczawianów, kwasu fitynowego i błonnika.

Czym objawia się niedobór wapnia?

Niedobór wapnia może dawać objawy w postaci: zmęczenia, bólów głowy, zaburzenia rytmu serca, kłopotów z pamięcią, skurczów mięśni, drętwienia kończyn aż do odwapnienia kości, próchnicy i osteoporozy. Również nadmiar wapnia jest niebezpieczny dla organizmu, ponieważ może odkładać się w nerkach oraz tętnicach i żyłach. 

Jakie produkty są naturalnym źródłem wapnia?

Dobrym, naturalnym źródłem tego pierwiastka jest nabiał, jarmuż, fasolka, brukselka, orzechy, figi rzeżucha.

Podejrzewając niedobór wapnia należy skonsultować się z lekarzem, który zleci sprawdzenie jego poziomu w surowicy krwi i ewentualnie zaleci suplementację.

Które suplementy zawierające wapń wybierać?

Suplementy wapnia w sprzedaży to sole tego pierwiastka takie jak: węglan, chlorek, cytrynian, mleczan, glukonian i laktobionian. Największą zawartością wapnia cieszą się węglan (40%) i cytrynian (21,1%), najlepszą rozpuszczalnością: glukonian i laktobionian. Należy podkreślić, że witamina D, C i magnez znacznie poprawiają przyswajalność wapnia.

Dobre, naturalnego pochodzenia suplementy z wapniem kupisz w sklepie Naturawit. Sprawdź też magnez dostępny w naszej ofercie!

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel