Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Plant Sterols

( ilość produktów: 4 )

Sterole to organiczne związki chemiczne należące do tzw. specyficznych lipidów z grupy steroidów. Ze względu na pochodzenie dzielimy je na:
fitosterole – sterole pochodzenia roślinnego
zoosterole – sterole pochodzenia zwierzęcego
mikosterole – obecne w grzybach
sterole syntetyczne – sztucznie produkowane

Czym są sterole roślinne?

Wytwarzane przez rośliny sterole są elementem strukturotwórczym błon komórkowych i cytoplazmatycznych, wpływają na ich elastyczność i przepuszczalność, uczestniczą w regulacji procesów wewnątrzkomórkowych. Sterole roślinne (fitosterole) budową są bardzo zbliżone do ludzkiego cholesterolu. Znanych jest około 200 steroli roślinnych z czego najlepiej poznanych i przebadanych pod kątem znaczenia dla ludzkiego organizmu są: sitosterol, stigmasterol, kampesterol, brassikasterol.

Dlaczego i w jaki sposób sterole roślinne działają prozdrowotnie na ludzki organizm?

Zbliżone budową do ludzkiego cholesterolu fitosterole, pomagają obniżyć poziom jego złej frakcji (LDL), a tym samym zmniejszają ryzyko wystąpienia miażdżycy i zawału. Jak to możliwe? Otóż dzięki podobieństwu do ludzkiego cholesterolu, fitosterole mogą z nim konkurować podczas wchłaniania w jelicie cienkim i wypierać go z cząstek soli żółciowych i miceli oraz powodować jego zwiększone wydalanie z organizmu. W efekcie sterole roślinne obniżają poziom cholesterolu w surowicy krwi. Najlepszym, naturalnym źródłem fitosteroli są nierafinowane oleje roślinne, orzechy, soja, rośliny strączkowe, kiełki pszenicy, w mniejszym stopniu brokuły, brukselka, awokado. Spożycie fitosteroli (2-3 g dziennie) może korzystnie wpływać na utrzymanie prawidłowego poziomu cholesterolu u osób ze zwiększonym ryzykiem wzrostu LDL, zapobiegać chorobom układu krążenia i wystąpieniu niektórych nowotworów.

Sterole roślinne dobre, ale nie dla każdego?

Suplementacji fitosterolami nie należy podejmować bez konsultacji lekarskich i odpowiednich badań. Cholesterol pełni w organizmie ważną funkcję. Dopiero podwyższony poziom LDL zagraża zdrowiu. Stosowane bez potrzeby suplementy mogą zaburzać wchłanianie witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, zaburzać gospodarkę hormonalną i lipidową.

Stosując suplementację należy wybierać naturalne preparaty sprawdzonych producentów i kupować w dobrych sklepach. Plant Sterols Swanson Sitosterol Maximum Strength ze sklepu NaturaWit to dobry wybór. Sprawdź też inne produkty od tego producenta!

pixelpixelpixelpixelpixelpixel