Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Witamina B3 (Niacyna)

( ilość produktów: 9 )

Niacyna (witamina B3; PP) – pod tymi nazwami kryje się określenie dla dwóch związków: kwasu nikotynowego (niacyny, czyli kwasu 3-pirydynokarboksylowego) i jego amonu (nikotynamidu, które dla ludzkiego organizmu są witaminą. Witamina B3 (w przeciwieństwie do innych witamin z grupy B) może być produkowana w niewielkich ilościach z podstawowego aminokwasu – tryptofanu przez organizm, ale jego głównym źródłem jest pożywienie, głównie mięso drobiowe, wątroba, produkty zbożowe, orzechy, ziemniaki.

Jaka rolę w prawidłowym działaniu organizmu odgrywa niacyna?

Witamina B3 niacyna współdziała w syntezie węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek, reguluje poziom cholesterolu, uczestniczy w przemianach metabolicznych uwalniających energię, wpływa na poprawę ukrwienia skóry a tym samym na kondycję włosów, bierze udział w syntezie hormonów płciowych. Pozytywnie wpływa na system nerwowy. Niacyna hamuje także toksyczne działanie związków chemicznych. Niedobór witaminy B3 objawia się zwolnieniem metabolizmu. Wtedy zauważalna jest większa wrażliwość na zimno. Niedobór może doprowadzić do pelagry, której objawami są szorstkość i zaczerwienienie skóry, przebarwienia skórne, stany zapalne w obrębie jamy ustnej, zaburzenia układu pokarmowego i nerwowego. Nieleczona pelagra może doprowadzić do śmierci.

Ile potrzebujemy niacyny?

- dzieci ? 2-12 mg dziennie
- kobiety ? 14 mg dziennie
- mężczyźni - 16 mg dziennie
- kobiety w ciąży - 18mg
Przed rozpoczęciem suplementacji witaminą B3 warto sprawdzić jej poziom wykonując badania laboratoryjne i wynik skonsultować z lekarzem. Zawsze należy zapoznać się z ulotką informacyjną załączoną do zakupionego suplementu. W razie jakichkolwiek wątpliwości zasięgnąć porady specjalisty.
Kupujemy suplementy sprawdzonych producentów i w sprawdzonych sklepach. Niacyna Swanson, której czystość i skuteczność potwierdzone są certyfikatem Dobra Technika Wytwarzania od NaturaWit to dobry wybór.

W naszej ofercie znajdziesz również inne witaminy, takie jak witamina K czy witamina C

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel