Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jakie witaminy na ból mięśni?

2022-11-30
Jakie witaminy na ból mięśni?

Jest ich w organizmie ponad 650 i stanowią prawie połowę wagi ciała. To mięśnie - struktury, które odpowiadają za prawidłową motorykę ciała oraz sprawne funkcjonowanie narządów wewnętrznych kluczowych dla zdrowia i życia. Te, które są częścią układu ruchu, przymocowane do szkieletu, wraz z więzadłami i ścięgnami tworzą mechanizm dzięki któremu możliwa jest zmiana położenia całego ciała i jego części. Sprawność tego mechanizmu zależy od wielu czynników. Niezdrowa dieta, siedzący tryb życia, nadwaga, nadmierny wysiłek fizyczny mogą być przyczyną powstawania różnych dolegliwości w obrębie układu mięśniowego. Co więcej, wraz z wiekiem obserwuje się osłabienie i nasilenie zaburzeń w funkcjonowaniu mięśni, stawów i kości. Schorzenia układu ruchu potrafią być bolesne i mocno utrudniać codzienną egzystencję. Bolące plecy, ramiona, kolana - z czasem, z pozoru błahe dolegliwości mogą doprowadzić do znacznego ograniczenia ruchomości.

Mięśnie i stawy do prawidłowego działania potrzebują paliwa czyli odpowiednich składników odżywczych

Mialgia czyli bóle mięśniowe mogą pojawiać się po intensywnym treningu czy innej niż zwykle aktywności angażującej mniej używane grupy mięśniowe. Przyczyną bólu mięśni może być także niedobór minerałów i witamin.

Definicja "witamin" według Wikipedii mówi: "grupa organicznych związków chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu". Z ich udziałem zachodzą procesy metaboliczne i biochemiczne takie jak pozyskiwanie energii z pokarmów, metabolizm białek, tłuszczów i węglowodanów, synteza hormonów i enzymów, krzepnięcie krwi i wiele innych. Ludzki organizm nie potrafi sam syntetyzować witamin. Jako związki egzogenne muszą być więc dostarczane do organizmu z zewnątrz, a ich źródłem jest pożywienie. Niewłaściwa dieta, uboga w składniki odżywcze - minerały i witaminy skutkuje ich niedoborem, a co za tym idzie, zaburzeniami w funkcjonowaniu organizmu. Również brak regularnej aktywności ruchowej sprzyja schorzeniom układu ruchu, a więc i bólom mięśni.

Jakie witaminy na ból mięśni?

Jakie witaminy na bóle mięśniowe?

Kluczowe dla zdrowia i kondycji mięśni są witaminy z grupy B, witaminy: D, E, K i C. Niedobór witaminy B1 skutkuje osłabieniem mięśni, dystrofią mięśniową, zapaleniem i degeneracją stawów. Za osłabienie i bóle mięśniowe może odpowiadać niedostateczna ilość w organizmie witaminy B3 i B7. Witamina D wzmacnia wchłanianie wapnia i fosforu - pierwiastków warunkujących prawidłowy wzrost i mineralizację kości i zębów, a jej niedobór nie tylko osłabia kości, ale także mięśnie i stawy. Witaminy E i C są silnymi przeciwutleniaczami. Zapobiegają i zwalczają wolne rodniki - przyczynę starzenia się komórek i chorób , które mogą powodować. Brak witaminy E może zaburzać metabolizm mięśni i prowadzić do dystrofii mięśniowej. Niedobór witaminy C odpowiadającej za produkcję kolagenu nie tylko powoduje bolesność stawów, ale i mięśni.

Witamina K jest niezbędna dla prawidłowego metabolizmu układu kostnego.

Ponieważ przyczyn bólu mięśni może być wiele od błahych wywołanych przeciążeniem, poprzez brak witamin aż do poważnych chorób, nie należy ich lekceważyć i próbować z nimi walczyć na własną rękę. Przede wszystkim należy zacząć od skontrolowania stanu zdrowia, ustalenia przyczyn dolegliwości i drogi walki z nimi. Chociaż dzisiaj bez problemu kupisz suplementy diety, również witaminy na ból mięśni, to pamiętaj, ich wdrożenie i sposób dawkowania powinien zlecić specjalista.

Bóle mięśni, jakie witaminy? Przede wszystkim naturalne, czyli takie, których źródłem jest pożywienie. Zadbaj o ich codzienną podaż, czyli właściwą dietę, a Twoje mięśnie Ci podziękują.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixel