Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Witamina B7 (Biotyna)

( ilość produktów: 5 )

Witamina B7, zwana także biotyną lub witaminą H jest heterocyklicznym, organicznym związkiem chemicznym należącym do grupy witamin z grupy B rozpuszczalnych w wodzie. Ludzki organizm przyswaja biotynę z dwóch źródeł: głównie z pożywienia, ale potrafi ją także syntetyzować w niewielkich ilościach w jelitach. Witamina B7 występuje powszechnie w przyrodzie, a najlepszym jej źródłem w żywności są: wątroba, ryby, orzechy, mleko, produkty z pełnego ziarna, szpinak, grzyby.

Znaczenie biotyny dla prawidłowego funkcjonowania organizmu

Biotyna jest składnikiem wielu enzymów - karboksylaz, które biorą udział w ważnych reakcjach biochemicznych. Uczestniczy w przemianie tłuszczów, białek, węglowodanów (synteza kwasów tłuszczowych, glukogeneza, metabolizm leucyny). Witamina B7 (H) wspiera funkcjonowanie tarczycy, wpływa na prawidłowe działanie układu nerwowego i stan naszej skóry, a także bierze udział (wraz z witaminą K) w syntezie protrombiny odpowiadającej za krzepnięcie krwi.

Niedobór biotyny ? objawy

Niedobór witaminy B7 dotyczyć może osób, które nieprawidłowo się odżywiają, z zaburzeniami trawienia i wchłaniania, karmionych pozajelitowo i po antybiotykoterapii oraz zmagających się z insulinoopornością. Suplementy diety z biotyną pozwalają na uzupełnienie jej braków i pomagają w przywróceniu prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Najczęstszy objaw niedoboru biotyny dotyczy stanu skóry: zmiany i zapalenie skóry, wypadanie włosów. Ale także zanik brodawek językowych, zapalenie spojówek, brak łaknienia, nudności, bóle mięśni, niedokrwistość, depresja. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek nieprawidłowości ze strony organizmu należy zasięgnąć porady lekarskiej.

Gdzie kupować suplementy witaminy B7?

Przy zaleceniu suplementacji należy wybierać preparaty dobrych firm (np. biotyna Swanson). I kupować je u sprawdzonych sprzedawców - biotyna - sklep internetowy NaturaWit. Zawsze czytać ulotki informacyjne i stosować suplementy zgodnie z zalecanym dawkowaniem i przeznaczeniem.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel