Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Kozłek Lekarski (Waleriana)

( ilość produktów: 5 )

Kozłek lekarski to roślina, a właściwie kilkanaście gatunków i podgatunków roślin o podobnym działaniu, znanych ze swoich prozdrowotnych właściwości od wieków. Obok nazwy "kozłek lekarski" często spotykanym określeniem jest "waleriana" co jest związane z łacińską nazwą kozłka - Valeriana officinalis. Roślina pospolita w Polsce, występuje w stanie naturalnym na terenach wilgotnych łąk i lasów, torfowiskach, brzegach wód. Jako surowiec zielarski wykorzystuje się go z upraw.

Znane i mniej znane właściwości waleriany

Kozłek lekarski jest znany ze swoich właściwości obniżających aktywność ośrodkowego układu nerwowego. Zmniejsza napięcie i wycisza, działa uspakajająco i ułatwia zasypianie oraz redukuje ilość nocnych wybudzeń. W tym celu stosuje się korzeń i kłącze rośliny zawierające najwięcej substancji biologicznie czynnych. Waleriana wykazuje także właściwości rozkurczowe i przeciwbólowe, sprawdza się w łagodzeniu bólów miesiączkowych. Działa wspomagająco na dolegliwości układu pokarmowego (właściwości wiatropędne). Waleriana w postaci naparów łagodzi stany zapalne skóry takie jak łuszczyca, łupież, egzema. Wykorzystywana jest jako składnik kosmetyków.

Kozłek lekarski - kto nie powinien go stosować?

Przeciwwskazaniem do stosowania są ciąża i karmienie piersią. Nie należy stosować u dzieci poniżej 12 roku życia, osób przewlekle chorych. Kozłek lekarski nasila działanie leków przeciwhistaminowych, uspakajających i nasennych. Ze względu na fakt, że spowalnia reakcję, niewskazany dla kierowców i operatorów urządzeń mechanicznych. Kozłek lekarski (waleriana) jako suplement występuje w postaci kropli (alkoholowy wyciąg z kłącza), tabletek i kapsułek. Najlepszy, naturalny skład posiadają preparaty takich uznanych producentów jak Swanson czy Now Foods, które zakupisz w naszym sklepie internetowym NaturaWit.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel