Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jod

( ilość produktów: 1 )

Jod to pierwiastek chemiczny zaliczany do niemetali, którego ludzkie ciało nie potrafi wytwarzać, ale musi on znaleźć się w organizmie, ponieważ jest niezbędny do jego prawidłowego działania, szczególnie w odniesieniu do funkcjonowania tarczycy. Mimo że zapotrzebowanie organizmu na jod jest minimalne (dobowe zapotrzebowanie osoby dorosłej to około 150 mikrogramów) to nie łatwo zadbać o jego właściwą podaż. Musi być dostarczany z dietą i może być absorbowany z powietrza przez skórę i układ oddechowy. Najwięcej jodu znajduje się na terenach nadmorskich, najmniej - wysokogórskich. Żywność o dużej zawartości jodu to ryby morskie, owoce morza i algi oraz rośliny rosnące na glebach o dużej zawartości jodu.

Dobrze przyswajalny jod - za co odpowiada w organizmie?

Jod jest składnikiem hormonów tarczycy: tyroksyny (T4) i trójjodotyroniny (T3), które nie tylko odpowiadają za prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, ale również za równowagę całego organizmu, m.in. wpływają na rozwój i funkcjonowanie układu nerwowego i kostnego, proces wzrostu i dojrzewania komórek, metabolizm energetyczny, stan skóry i płodność. Jod może ograniczać powstawanie stanów zapalnych i przeciwdziałać powstawaniu komórek nowotworowych. 

Objawy niedoboru jodu:

  • przybieranie na wadze
  • zmęczenie
  • apatia
  • uczucie chłodu
  • suchość i zaczerwienienie skóry
  • zaburzenia koncentracji i pamięci.

Konsekwencją niedostatecznej podaży jodu są: wole endemiczne, niedoczynność tarczycy, wole guzkowe toksyczne. U dzieci niedobór jodu może powodować spowolnienie rozwoju fizycznego i intelektualnego.

Jod w tabletkach - suplementacja

Z niedoborem jodu boryka się wiele osób w Polsce, stąd obligatoryjne jodowanie soli. W wielu przypadkach koniecznością może okazać się suplementacja jodu, ale tylko zlecona i przeprowadzana pod kontrolą lekarza. Zarówno niedobór jak i nadmiar jodu jest szkodliwy dla organizmu. Jod w tabletkach Aliness to źródło dobrze przyswajalnego pierwiastka. Jod suplement diety kupisz w sklepie NaturaWit.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel