Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Witamina A

( ilość produktów: 11 )

Jaką rolę w organizmie pełni witamina A?

Należąca do grupy witamin rozpuszczalnych w tłuszczach witamina A pełni w ludzkim organizmie wiele istotnych funkcji. Jest niezbędna dla prawidłowego widzenia. Wpływa na właściwy wzrost i rozwój tkanki kostnej. Odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie i ochronę przed drobnoustrojami nabłonka: rogówki, skóry, układu oddechowego i pokarmowego. Wspiera układ immunologiczny. Przyspiesza gojenie się ran. Bierze udział w pobudzaniu szpiku kostnego do produkcji czerwonych krwinek. Pozytywnie wpływa na potencję u mężczyzn. Wykazuje właściwości przeciwnowotworowe.

Witamina A jest jedną z pierwszych odkrytych witamin, o której istnieniu wiedzieli już starożytni medycy łącząc niedobór nienazwanego jeszcze wówczas związku z tzw. "kurzą ślepotą" i zalecając w celach leczniczych spożywanie zwierzęcej wątroby. Wyizolowana z tranu w 1913 roku, ale nazwa - "witamina A" - pojawia się dopiero w latach 20XX wieku. Określenie to odnosi się do grupy organicznych związków chemicznych zaliczanych do retinoidów. Dzisiaj wiadomo, że witamina A występuje w produktach pochodzenia zwierzęcego jako retinol, a pod postacią prowitaminy A - beta-karotenu, w produktach roślinnych.

Co jest najlepszym źródłem witaminy A?

Organizm ludzki lepiej przyswaja witaminę A, której źródłem są produkty odzwierzęce. Najwięcej znajdziemy jej w wątrobie, podrobach, mleku, maśle, jajach i niektórych rybach. Pod postacią beta-karotenu witamina A jest obecna w jarmużu, dyni, marchwi, morelach, brzoskwiniach, papryce, pomidorach, szpinaku, rzeżusze.

Czym się objawia niedobór witaminy A?

  • zaburzenia widzenia,
  • zahamowanie wzrostu,
  • spadek odporności,
  • wypadanie włosów,
  • łamliwość paznokci,
  • problemy skórne, trądzik,
  • częste biegunki.

Do niedoboru witaminy A dochodzi rzadko, ponieważ jest magazynowana w tkance tłuszczowej i wątrobie. Jednak uboga dieta, zaburzenia wchłaniania, choroby mogą powodować jej braki. W takiej sytuacji pomocna może okazać się suplementacja, ale tylko po skontrolowaniu stanu zdrowia u specjalisty i zgodna z jego zaleceniami. Pamiętajmy, że witaminy przyjmowane w nadmiarze są szkodliwe.

Naturalnego pochodzenia suplementy witaminy A ? tabletki, kapsułki, proszek (dobry skład, sprawdzony producent, wysoka jakość) znajdziesz w ofercie sklepu NaturaWit.

W ofercie dostępne są również witaminy ADEK.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel