Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Guma Ksantanowa

( ilość produktów: 1 )

Guma ksantanowa (łac. Gummi xanthami) to popularna substancja żelująca, emulgująca, stabilizująca i zagęszczająca, której właściwości fizyczne i chemiczne wykorzystywane są w przemyśle spożywczym, kosmetycznym i farmaceutycznym. Stosowana jako dodatek do żywności oznaczana jest symbolem E415 i wbrew opinii, że wszystko co “E” szkodzi, jest składnikiem bezpiecznym, dopuszczonym do użytku przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności.

Co to jest guma ksantanowa?

Guma ksantanowa to polisacharyd pochodzenia mikrobiologicznego otrzymywany w procesie fermentacji tlenowej węglowodanów z udziałem bakterii Xanthomonas campestris. W sprzedaży produkt dostępny jest w postaci białego lub jasnożółtego proszku.
Guma ksantanowa należy do hydrokoloidów, substancji, które w wodzie wykazują zdolności do formowania lepkich zawiesin i żeli. Jest odporna na zmiany temperatury, działania enzymów, procesy chłodzenia, mrożenia i pasteryzacji.

Przykładowe zastosowanie gumy ksantanowej

Guma ksantanowa - czy jest szkodliwa? Obecna jest w produktach żywnościowych takich jak majonez, ketchup, serki homogenizowane, topione czy zupy w proszku. W produktach kosmetycznych - składnik kremów i balsamów do ciała. Jest stosowana przez wegan i wegetarian jako zamiennik dla żelatyny wołowej oraz w diecie bezglutenowej jako zamiennik dla mąki i skrobi. Co ciekawe, guma ksantanowa zaliczana jest do substancji błonnikowych (tylko w niewielkim stopniu ulega degradacji w przewodzie pokarmowym) i może być pomocna w walce z zaparciami oraz ograniczać produkcję gazów jelitowych.

Jak stosować gumę ksantanową i gdzie ją kupić?

Wystarczy proszek rozpuścić w niewielkiej ilości wody i dodać do większej porcji płynu (sos, mleko, zupa). Przykładowo, aby zagęścić 250 ml koktajlu potrzebny jest 1 g gumy ksantanowej. Spożycie gumy ksantanowej nie powinno przekraczać 15 g na dobę. Produktu nie należy podawać niemowlętom i małym dzieciom oraz alergikom. Przed zastosowaniem gumy ksantanowej należy zasięgnąć opinii specjalisty.

Gumę ksantanową kupisz w sklepie internetowym NaturaWit

W sklepie dostępna jest też guma guar - sprawdź!

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel