Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Witamina B5 (Kwas pantotenowy)

( ilość produktów: 4 )

Witamina B5 to organiczny związek chemiczny naturalnie występujący w postaci kwasu D – pantotenowego. "Pantotenium" z języka greckiego oznacza "zewsząd" i jest to nazwa adekwatna dla tego związku, ponieważ należy do najbardziej rozpowszechnionych zarówno w świecie roślin jak i zwierząt. Kwas pantotenowy jest niezbędny dla każdej żywej komórki, a jego podstawowe działanie - udział w procesie powstawania koenzymu A (CoA) warunkuje prawidłowy przebieg wielu reakcji metabolicznych (białka, cukry, tłuszcze) oraz syntezy niektórych hormonów (kortyzol, testosteron, progesteron, estradiol).

Witamina B5 - jakie działanie dla ludzkiego organizmu ma kwas pantotenowy?

Witamina B5 zapewnia prawidłowy przebieg procesu uwalniania energii. Usprawnia układ sercowo-naczyniowy. Wykazuje pozytywny wpływ na pracę układu nerwowego i pokarmowego. Uczestniczy w syntezie cholesterolu. Jest niezbędna w procesie regeneracji tkanek ? przyspiesza gojenie się ran, poprawia stan skóry i włosów (stąd jego wykorzystanie w leczeniu trądziku i wypadaniu włosów). Zapobiega przemęczeniu.

Objawy niedoboru witaminy B5

  • drażliwość
  • trudności w nauce i zapamiętywaniu
  • przewlekłe zmęczenie
  • omdlenia
  • złe gojenie się ran
  • wypadanie włosów a nawet łysienie
  • kłopoty ze wzrokiem
  • zaburzenia w funkcjonowaniu układu nerwowego, pokarmowego, sercowo-naczyniowego

Niedobór kwasu pantotenowego w organizmie może wynikać ze złej diety, zaburzeń przyswajania, chorób. Wzbogacenie diety to pierwszy krok do uzupełnienia witaminy B5. Jej bogatym źródłem są: wątróbka, otręby pszenne, awokado, ryby, produkty pełnoziarniste, banany, brokuły, pestki dyni, żółtka jaj. Dzienne zapotrzebowanie na ten składnik to 7mg. Pamiętać należy, że każde niepokojące nieprawidłowości ze strony pracy organizmu wymagają oceny lekarza i to on powinien zlecić ewentualną suplementację.

B5 witamina do suplementacji występuje w formie pantetyny, D ?pantotenianu sodu, D ? pantotenianu wapnia i może mieć postać proszku, kapsułek, tabletek. Kwas pantotenowy sprawdzonych producentów (Now Foods, Swanson) do nabycia w NaturaWit.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel