Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Błonnik

( ilość produktów: 10 )

Błonnik pokarmowy (włókno pokarmowe) to istotny składnik codziennej diety o prozdrowotnych właściwościach. Źródłem błonnika są przede wszystkim produkty pochodzenia roślinnego - warzywa, owoce, rośliny strączkowe, nasiona, orzechy, produkty z pełnego ziarna. Mimo powszechnej dostępności żywności bogatej w błonnik, jego niedobór w organizmie jest równie powszechny. Dlaczego tak się dzieje? Otóż niewłaściwa dieta, uboga w produkty zawierające błonnik, a oparta na spożywaniu wysoko przetworzonej żywności to główna przyczyna niedostatecznej ilości tego składnika w organizmie.

Błonnik pokarmowy jest mieszaniną różnorodnych substancji: nierozpuszczalnych i rozpuszczalnych w wodzie. Do nierozpuszczalnych frakcji należą: celuloza, hemiceluloza i lignina. Pektyny, śluzy i gumy to frakcja błonnika rozpuszczalna w wodzie. Chociaż włókno pokarmowe jest znane głównie jako skuteczny środek na zaparcia to jego działanie jest szersze, dotyczy nie tylko układu pokarmowego, ale całego organizmu.

Właściwości i działanie błonnika pokarmowego

Błonnik pobudza perystaltykę jelit, zapobiega zaparciom, powstawaniu żylaków odbytu i nowotworom jelita grubego. Poprawia trawienie, zwiększa uczucie sytości po posiłku. Substancje błonnikowe rozpuszczalne w wodzie są pożywką dla dobroczynnych bakterii jelitowych. Błonnik pokarmowy utrudnia wchłanianie tłuszczu, zmniejsza stężenie złego cholesterolu we krwi, opóźnia wchłanianie glukozy. Dzięki swoim właściwościom włókno pokarmowe wspiera pracę układu pokarmowego i sercowo-naczyniowego (sprawdź też suplementy na serce) i pełni ważną rolę w profilaktyce chorób cywilizacyjnych - zapobiega cukrzycy, chorobom układu krążenia, otyłości i nowotworom.

Błonnik w suplementach - jak uzupełnić niedobór w organizmie

Zbilansowana dieta to najlepsze remedium na niedobór błonnika w organizmie. Pomocna może okazać się również suplementacja. Suplementy z błonnikiem (puder, kapsułki) dostępne są w sklepie internetowym NaturaWit. Należy pamiętać, że suplementację powinien zlecać specjalista po uprzedniej ocenie stanu zdrowia pacjenta. Nadmiar błonnika pokarmowego w organizmie może zaburzać wchłanianie niektórych substancji odżywczych.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel