Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Miedź

( ilość produktów: 6 )

Chociaż powszechnie wiadomo, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzeba nie tylko witamin, ale także makro- i mikroelementów, to o znaczeniu tych drugich zwykle mamy znikomą wiedzę. Chociażby miedź. W organizmie znajduje się jej mniej niż 0,01%, a dzienne zapotrzebowanie nie przekracza 10 mg, ale jest składnikiem mineralnym niezbędnym dla organizmu, prezentującym szeroki wachlarz właściwości prozdrowotnych.

Jaką rolę odgrywa miedź w organizmie?

Miedź należy do pierwiastków, których organizm nie jest w stanie wyprodukować sam i musi być ona dostarczana wraz z pożywieniem. Mimo, że jest składnikiem mineralnym, którego niewiele organizm potrzebuje, to odgrywa kluczową rolę w wielu procesach fizjologicznych zachodzących w ciele człowieka.

Wbudowana w centra aktywne wielu enzymów - miedź (łac. - Cuprum) ? jest kofaktorem mającym istotne znaczenie dla powstawania energii na poziomie komórkowym i regulacji metabolizmu tłuszczów i węglowodanów. Wraz z żelazem bierze udział w wytwarzaniu czerwonych krwinek. Pomaga utrzymać w dobrej formie układ nerwowy, sercowo-naczyniowy i immunologiczny oraz zdrowe kości. Odpowiada za utrzymanie prawidłowego poziomu kolagenu i elastyny oraz tworzenie melaniny. Wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Jest istotna w procesie spermatogenezy.

Źródła miedzi w żywności

Dobrym źródłem miedzi są owoce morza, wołowina, wątroba, orzechy, kakao, soczewica, suszone owoce, granaty, pomidory, fasola. 

Jakie objawy daje niedobór miedzi?

  • spadek koncentracji
  • obniżenie nastroju
  • zaburzenia odporności
  • osłabienie kośćca
  • niedokrwistość
  • zaburzenia pracy układu nerwowego
  • nieprawidłowości w pracy serca i układu krążenia

Kiedy potrzebna jest suplementacja miedzi?

O włączeniu suplementacji powinien zadecydować lekarz po analizie wyniku badania poziomu miedzi w surowicy krwi. Zarówno niedobór jak i nadmiar miedzi jest szkodliwy dla organizmu. Dobre suplementy miedzi to takie od sprawdzonych producentów i nabyte u wiarygodnych sprzedawców. Kupuj w NaturaWit.

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel