Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Witamina B11 (Kwas foliowy)

( ilość produktów: 3 )

Witaminy to związki organiczne niezbędne do prawidłowego przebiegu wielu procesów fizjologicznych zachodzących w ludzkim organizmie. Dzielimy je na rozpuszczalne w tłuszczach i rozpuszczalne w wodzie. Do witamin rozpuszczalnych w wodzie należą witaminy z grupy B, do których zalicza się także kwas foliowy zwany witaminą B11, foliną, kwasem listnym. Odkryty na przełomie lat 30. i 40. XX wieku, a po raz pierwszy wyizolowany z liści szpinaku w 1941.

Witamina B11 (kwas foliowy) - jakie znaczenie ma dla organizmu?

Wielokierunkowe działanie kwasu foliowego na ludzki organizm zostało potwierdzone licznymi badaniami naukowymi. Przede wszystkim wpływa na metabolizm komórkowy - reguluje ich wzrost i funkcjonowanie. Bierze czynny udział w syntezie kwasów nukleinowych (proces tworzenia cząsteczek DNA). Aktywuje proces tworzenia czerwonych krwinek. Pozytywnie wpływa na pracę układu nerwowego. Wspiera funkcjonowanie układu pokarmowego. Mówi się, że może zapobiegać chorobom nowotworowym.

Istotne znaczenie ma kwas foliowy dla kobiet w ciąży - jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju płodu, gdyż zapobiega uszkodzeniom cewy nerwowej. Cewa nerwowa to zalążek układu nerwowego, z której rozwija się w rdzeń kręgowy i mózg. Zakłócenia w procesie zamykania cewy mogą doprowadzić do tego, że płyn owodniowy dostanie się do mózgu i rdzenia i w konsekwencji doprowadzi do przepukliny mózgowo-rdzeniowej i rozszczepu kręgosłupa u płodu. Kobietom zaleca się przyjmowanie kwasu foliowego co najmniej na miesiąc przed planowanym zapłodnieniem aż do 12 tygodnia ciąży w dawce 0,4 mg dziennie (zawsze po konsultacji lekarskiej).

Czym objawia się niedobór kwasu foliowego?

  • przewlekłe zmęczenie
  • zaburzenia koncentracji
  • stany lękowe
  • zaburzenia pracy układu pokarmowego
  • kołatanie serca
  • zapalenie błon śluzowych
  • niedokrwistość megaloblastyczna

Gdzie szukać witaminy B11?

Najlepszym źródłem kwasu foliowego są zielone warzywa liściaste, rośliny strączkowe, pomidory, buraki, orzechy, żółtka jaj, wątróbka.

Zbilansowana, zdrowa dieta to najlepszy sposób na zapobieganie niedoborom witamin. Jeśli już podejrzewamy brak kwasu foliowego w organizmie, należy zgłosić się do lekarza, który w razie potrzeby zaleci suplementację. Naturalnego pochodzenia suplementy B11 (kwas foliowy) do nabycie w sklepie NaturaWit. W naszej ofercie znajdziesz również witaminę B12 w formie tabletek lub płynu. 

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel