Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Czym się różni lek od suplementu?

2024-05-17
Czym się różni lek od suplementu?

Najnowsze badania pokazują, że prawie 70% Polaków przyjmuje suplementy diety. Co ciekawe, większość z nas traktuje je jak lekarstwa i nie dostrzega różnicy między nimi. Z pewnością wynika to z faktu, że reklamy w mediach ukazują suplementy jako cudowne środki niemal na wszystkie dolegliwości, mają formę tabletek, kapsułek, kropli itp. umożliwiające precyzyjne dozowanie i można je kupować w aptekach. Kupujemy więc preparaty witaminowo-mineralne, środki na poprawę stanu skóry i włosów, suplementy uśmierzające ból stawów, wspierające odchudzanie, wzmacniające organizm…. I nie byłoby w tym nic złego, gdybyśmy po suplementację sięgali rozsądnie, wtedy, kiedy jest ona konieczna i przede wszystkim zalecana przez lekarza i nie uważali, że nas wyleczą. Jednakże należy pamiętać, że suplementy diety to nie lekarstwa. Czym więc są, jaka jest ich rola i dlaczego dopuszczone są do sprzedaży? Spróbujemy wyjaśnić

Suplement diety a lek - różnice

Czym różni się lek od suplementu diety? Otóż różnic jest wiele. Z definicji ustawy (Prawo Farmaceutyczne) wynika -  “lek posiada właściwości lecznicze i może być stosowany w celu zapobiegania lub leczenia chorób”.

Suplement nie leczy - ” to środek spożywczy przeznaczony dla osób zdrowych, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety”.

Działanie i bezpieczeństwo leków musi być potwierdzone badaniami klinicznymi. Rygorystyczne wymogi jakościowe, skuteczności i bezpieczeństwa jakie musi spełniać przed wprowadzeniem do obrotu wykluczają produkty nie spełniające warunków. Taką procedurę przeprowadza prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Lek, który trafia na rynek ma na opakowaniu numer pozwolenia wydanego przez URPL. Po wprowadzeniu do obiegu jest monitorowany i nadzorowany pod kątem wystąpienia ewentualnych działań niepożądanych.

Suplementy diety nie przechodzą wieloletnich badań, ich działanie nie musi być potwierdzone wynikami badań klinicznych. Nie muszą spełniać tak rygorystycznych warunków co do jakości i bezpieczeństwa stosowania jak leki. Suplementy diety definiuje prawo żywnościowe. W Polsce zgodę na wprowadzenie do obrotu wydaje Główny Inspektor Sanitarny. Przepisy odnoszące się do produktów wprowadzanych po raz pierwszy na rynek regulowane są ustawą o bezpieczeństwie żywności i żywienia. Na opakowaniu zawierającym suplement zatwierdzony do obrotu musi znajdować się określenie “suplement diety” co wynika z rozporządzenia Ministra Zdrowia z 2007 roku. Powinny się znaleźć również informacje dotyczące:

“nazwy kategorii substancji odżywczych lub substancji charakteryzujących produkt lub wskazanie charakteru tych substancji, porcja produktu zalecana do spożycia w ciągu dnia, ostrzeżenie dotyczące nieprzekraczania zalecanej porcji do spożycia w ciągu dnia, stwierdzenie, że suplementy diety powinny być przechowywane w sposób niedostępny dla małych dzieci”.

co to jest suplement diety a lek?

Czy suplementy diety są potrzebne?

Suplementy diety są produktem żywnościowym i służą uzupełnieniu codziennej diety, ale tylko wówczas, gdy mamy stwierdzony niedobór określonych substancji odżywczych, witamin i minerałów w organizmie. O wdrożeniu suplementacji zawsze powinien decydować lekarz. Pamiętajmy jednak, że

to zdrowy styl życia jest najlepszą gwarancją zdrowia, a dzięki zdrowej, zbilansowanej diecie jesteśmy w stanie dostarczyć do organizmu wystarczającą ilość niezbędnych składników, które zapewnią mu prawidłowe funkcjonowanie. Suplementy diety są dobrym rozwiązaniem dla osób, które z różnych względów nie mogą zapewnić organizmowi codziennej dawki potrzebnych składników lub wskutek procesów zapalnych i chorobowych toczących się w organizmie, nie jest on w stanie przyswajać i wytwarzać koniecznych dla dobrego samopoczucia i zdrowia substancji. Stosowane zgodnie z przeznaczeniem i zaleceniami lekarza suplementy diety mogą być pomocne w uzupełnianiu niedoborów witamin, minerałów i innych składników odżywczych oraz pomagać w przywróceniu równowagi w organizmie.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel