Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Na co pomaga koenzym Q10?

2021-07-29
Na co pomaga koenzym Q10?

Prawdopodobnie większości z nas nie jest obcy termin "koenzym Q10". Kojarzymy go nie tylko z reklam kosmetyków do pielęgnacji ciała, ale i ze składu kremów używanych na co dzień. Wierzyć czy nie wierzyć cudownym jego właściwościom? Ci, którzy po raz pierwszy słyszą o koenzymie Q10 mogą podchodzić sceptycznie do jego działania, ale tym razem reklamy nie przesadzają. Koenzymowi Q10 warto się bliżej przyjrzeć i zacząć go stosować. Nie tylko ze względu na jego pozytywne działanie w postaci kosmetyków do stosowania na skórę. Na co pomaga koenzym Q10? Przede wszystkim warunkuje nasze zdrowie. Jako związek chemiczny, naturalnie obecny w ludzkich komórkach jest odpowiedzialny za wsparcie i przebieg wielu ważnych procesów zachodzących w organizmie. 

Koenzym Q10 – co to jest?

Jak już zostało wspomniane, koenzym Q10 jest organicznym związkiem chemicznym z grupy chinonów, występującym w mitochondriach komórek roślinnych i zwierzęcych, także ludzkich. Po raz pierwszy został wyizolowany w 1957 roku z mięśni sercowych wołu. Badania dowiodły, że jest obecny w komórkach narządów różnych gatunków zwierząt, stąd też wzięła się jego inna nazwa - "ubichinion" co z łaciny oznacza "ubitarius" – "wszechobecny". Możemy także spotkać się z określeniami: witamina Q10 czy ubidekarenon. W prawidłowo funkcjonującym organizmie jest syntetyzowany w wystarczających ilościach we wszystkich komórkach z tyrozyny. Jednak wraz z wiekiem produkcja koenzymu Q10 maleje. Na jego niedobór są narażone także osoby przebywające w zanieczyszczonym środowisku, pracujące ciężko fizycznie, sportowcy, palący papierosy.

Jaką rolę pełni w organizmie koenzym Q10?

Podstawowe działanie koenzymu Q10 polega na zapewnieniu produkcji energii każdej komórce ciała. Jego poziom w tkankach i narządach dostosowany jest do ich aktywności metabolicznej. Najwięcej koenzymu Q10 znajduje się w komórkach, które potrzebują do działania jego znacznej ilości, czyli sercu, nerkach, mózgu, płucach, wątrobie i mięśniach szkieletowych. Ubichinion jest zatem niezbędny do prawidłowej pracy tych narządów, co przekłada się na funkcjonowanie całych układów: krążenia, pokarmowego, oddechowego, kostno - mięśniowego, nerwowego. Koenzym Q10 jest silnym przeciwutleniaczem - zapobiega powstawaniu wolnych rodników. Przeciwdziała starzeniu się komórek, przyspiesza ich regenerację i namnażanie.

Zbawienne działanie witaminy Q10

Koenzym Q10 wykazuje pomocne działanie w profilaktyce i chorobach układu krążenia, neurodegradacyjnych. Przeciwdziała powstawaniu blaszek miażdżycowych, obniża ciśnienie krwi, reguluje poziom cukru, stabilizuje błony komórkowe, pobudza układ odpornościowy do pracy, wspiera pracę układu mięśniowego (ważne dla osób intensywnie uprawiających sport). Wpływa na ruchliwość plemników. Jako składnik kosmetyków doceniany jest jako substancja przeciwzmarszczkowa.

Jak walczyć z niedoborem tego związku?

Niedobór Q10 może objawiać się przewlekłym zmęczeniem i niepokojącymi symptomami ze strony różnych narządów. Zawsze w takich sytuacjach należy skontrolować stan zdrowia. Niedobór można uzupełnić, wzbogacając swoją dietę. Gdzie występuje koenzym Q10? Dużą zawartość tego związku wykazują ryby, podroby, szpinak, brokuły, oleje i produkty pełnoziarniste. Pod kontrolą specjalisty można także włączyć suplementację. 100 mg koenzymu Q10 dziennie jest dawką wystarczającą, o ile lekarz nie zaleci inaczej. Należy pamiętać, że to substancja dobrze rozpuszczająca się w tłuszczach, dlatego w celu optymalnego jego przyswojenia przez organizm należy przyjmować go w trakcie posiłków.

Dla jeszcze lepszego wzmocnienia organizmu możesz zastosować także potas w tabletkach, który podobnie jak witamina Q10 reguluje ciśnienie krwi i wzmacnia organizm. 

Jak każdy niewłaściwie stosowany suplement koenzym Q10 może wywoływać niepożądane objawy. Z suplementacji powinny zrezygnować kobiety w ciąży i karmiące oraz osoby z niskim ciśnieniem. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, należy zwrócić się do specjalisty.

Podsumowując: koenzym Q10 jest ważny nie tylko dla skóry, ale dla każdej komórki naszego ciała! 

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel