Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jakie witaminy dla seniora?

2022-10-26
Jakie witaminy dla seniora?

Do tego dochodzą: utrata apetytu, zaburzenia pracy układu trawiennego związane ze zmniejszoną produkcją śliny i soków trawiennych, kłopoty z uzębieniem wymuszające rezygnację z niektórych pokarmów. No i wraz z wiekiem zmniejsza się przyswajalność składników odżywczych i pojawiają się choroby, które dodatkowo utrudniają wchłanianie witamin i minerałów. Osoby starsze dotyka często jeszcze jeden problem – wyimaginowane schorzenia i "samoleczenie". Oczywiście sprzyja temu możliwość kupna cudownych środków bez wizyty u lekarza i recepty, ale wówczas rodzi się kolejny kłopot - łatwo o przedawkowanie (także witamin) - równie szkodliwe jak niedobór oraz interakcje z innymi preparatami, które mogą przynieść więcej szkody niż pożytku. Dlatego drodzy seniorzy poświęćcie swoim posiłkom więcej uwagi. Zbilansowana dieta to podstawa zdrowia. A jeśli to niemożliwe do wykonania - suplementacja, ale tylko na zlecenie i pod okiem lekarza.

Suplementacja osób starszych – jakich witamin potrzebują seniorzy?

Jakie witaminy warto stosować:

Witamina D

Witamina D jest ważnym składnikiem budulcowym kości. Zwiększa również przyswajalność wapnia i fosforanów, składników mineralnych odgrywających kluczową rolę w budowie i funkcjonowaniu układu kostno-stawowego. Jest ważna dla prawidłowego działania układu immunologicznego. Jej niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia urazów kostno-stawowych, osteoporozy, chorób układu krążenia i nerwowego. Niestety wraz z wiekiem syntetaza witaminy D w skórze ulega zmniejszeniu o połowę, do tego dochodzi specyfika naszego klimatu, gdzie nie możemy liczyć na słoneczne dni każdego dnia, a co za tym idzie, nie jesteśmy w stanie zapewnić organizmowi odpowiedniej dawki witaminy D.

Witamina K

Dla zdrowia kości ważny jest także właściwy poziom witaminy K, która odpowiada m.in. za rozmieszczenie wapnia w kościach i zapobiega odkładaniu się tego minerału w tętnicach.

Witaminy dla seniora

Witaminy A, E, C

Niezwykle ważne dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu szczególnie w podeszłym wieku są witaminy A, E, C. Silne antyoksydanty, które przeciwdziałają i walczą z wolnymi rodnikami, główną przyczyną starzenia się komórek i zwiększające ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych. Poza tym witamina C jest niezbędna do produkcji kolagenu, przyspiesza gojenie się ran, wspiera odporność. Witamina A zapobiega zwyrodnieniu plamki żółtej, wspiera funkcjonowanie narządu wzroku i korzystnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci. Korzystnie dla kondycji skóry działa witamina E, która również jest niezastąpionym wsparciem dla właściwej pracy układu krążenia i mięśniowego.

Witaminy z grupy B

Często pojawiającym się problem u osób starszych jest niedokrwistość oraz zaburzenia pracy ośrodkowego układu nerwowego wynikająca z niedoborów witamin z grupy B, głównie witamina B12 i kwasu foliowego.

Jak wzmocnić organizm osób w podeszłym wieku?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że zdrowy tryb życia, czyli zbilansowana dieta i codzienna dawka ruchu (oczywiście odpowiednia dla stanu zdrowia i kondycji seniora) jest najlepszym wsparciem dla samopoczucia i zdrowia osoby starszej. Mniejsze, ale częstsze i urozmaicone posiłki, chociażby krótki spacer w celu dotlenienie organizmu. Nie ma cudownych preparatów, remedium na wszystko. Coś, co pomogło sąsiadowi, innej osobie może zaszkodzić. Dlatego jeśli seniorzy potrzebują wzmocnienia organizmu (albo tak się im wydaje), powinni zacząć od wizyty lekarskiej i skontrolowaniu stanu zdrowia. To specjalista powinien ustalić czy i jakiego wsparcia wymaga osoba starsza i w razie potrzeby zalecić uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów odpowiednimi suplementami.

Zainteresować cię może także temat, jakie witaminy na oczy i wzrok stosować.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel