Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Witaminy na oczy i wzrok

2022-07-29
Witaminy na oczy i wzrok

Wzrok to jeden z najważniejszych zmysłów człowieka. Aby cieszyć się jego prawidłowym funkcjonowaniem jak najdłużej, należy odpowiednio o niego zadbać. Na pogorszenie się widzenia wpływ ma wiele czynników: praca i czytanie przy złym oświetleniu, wielogodzinne wpatrywanie się w monitor komputera i ekran telewizora, niewystarczająca ilość snu. Również wraz z wiekiem wzrok może nie pracować jak należy, co może wynikać z postępującej utraty zdolności akomodacji oka lub chorób takich jak zaćma czy jaskra. Nie bez znaczenia dla zdrowia oczu i właściwej pracy narządu wzroku jest to, jak się odżywiamy. W ferworze codziennych obowiązków często zapominamy, że odpowiednia podaż składników odżywczych wraz z pożywieniem, w tym witamin i minerałów jest gwarantem naszego dobrego samopoczucia i ogólnie pojętego zdrowia, do którego zalicza się również prawidłowe widzenie.

Jakie witaminy są odpowiedzialne za wzrok?

Za kondycję i dobre funkcjonowanie narządu wzroku odpowiadają witaminy: A, C, E, B, D, także minerały takie jak: cynk, selen, miedź oraz inne składniki aktywne – luteina, zeaksantyna czy kwasy omega.

  • Witamina A pozytywnie wpływa na pracę siatkówki oka, a jej niedobór zwiększa ryzyko wystąpienia tzw. “kurzej ślepoty” objawiającej się niewyraźnym widzeniem po zmroku. Wysychanie spojówki i rogówki prowadzące w skrajnych przypadkach do martwicy również może wynikać z niewystarczającej ilości podaży witaminy A.

  • Za wzmocnienie ścian naczyń krwionośnych oczu i regulowanie procesu produkcji filmu łzowego odpowiada witamina C, a jej niedobór może przyczyniać się do wybroczyn i krwotoków wewnątrz oka prowadzących do uszkodzenia wzroku.

  • Witamina E jako silny przeciwutleniacz chroni wzrok przed działaniem wolnych rodników i chroni naczynia krwionośne przed uszkodzeniem. Zapewnia prawidłową ostrość widzenia.

  • Witamina D odpowiedzialna jest za regulowanie ciśnienia wewnątrz gałki ocznej. Niedobór D oznacza ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek, jaskry, zwyrodnienia plamki żółtej.

  • Witaminy na oczy z grupy B, głównie B1, B2 i B6 usprawniają pracę układu nerwowego, przeciwdziałają nadmiernej wrażliwości na światło i zapobiegają wysychaniu oka.

Co jeść dla zdrowia oczu i prawidłowego widzenia?

Zbilansowana dieta to podstawa naszego zdrowia. Nie może w niej zabraknąć produktów bogatych w witaminę A takich jak: marchew, szpinak, dynia, pomidory, jarmuż, wiśnie, podroby i jaja. Owoce czarnej porzeczki, dzikiej róży, papryka, czerwona, pietruszka i cytrusy to bogate źródło witaminy C. Witaminy B znajdziesz w mięsie, roślinach strączkowych i produktach zbożowych. E – oleje roślinne, pestki dyni, orzechy, migdały, nasiona słonecznika. Witaminę D zabezpiecza ekspozycja naszego ciała na słońce, w niewielkiej ilości znajdziemy ją w rybach morskich, mleku i jego przetworach.

Warzywa bogate w witaminy na oczy

Kiedy suplementować witaminy na oczy?

Zdrowe odżywianie nie zawsze idzie jednak w parze z dobrym przyswajaniem przez organizm składników odżywczych niezbędnych dla zdrowia (również wzroku). Zaburzenia wchłaniania, choroby mogą przyczyniać się do niedoborów witamin. Wówczas pomocna może okazać się suplementacja witamin na wzrok. Jednak nigdy nie należy przeprowadzać jej bez skontrolowania stanu zdrowia i zaleceń specjalisty. Należy pamiętać o tym, że nadmiar witamin – hiperwitaminoza jest równie szkodliwa dla organizmu co niedobór. Jeśli lekarz zaleci nam suplementację dla poprawienia kondycji wzroku, kupujmy tylko preparaty od wiarygodnych producentów i sprzedawców.

Zdrowy tryb życia i właściwa higiena wzroku to najlepszy przepis na zdrowe oczy i prawidłowe widzenie.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel