Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Uderzenia gorąca w czasie menopauzy - jak sobie z nimi radzić?

2023-04-27
Uderzenia gorąca w czasie menopauzy - jak sobie z nimi radzić?

Menopauza to naturalny proces zachodzący w organizmie każdej kobiety związany ze stopniową utratą płodności związaną z wygaszaniem funkcji hormonalnej jajników i obniżeniem poziomu estrogenu. Zjawisko to określane również jako klimakterium czy przekwitanie dotyczy pań między 45-55 rokiem życia i potrafi nieźle utrudniać codzienne funkcjonowanie. Aż 55 do 77% kobiet może doświadczać niekomfortowych objawów związanych z menopauzą a sam proces stabilizowania się hormonów może trwać nawet 10 lat.

Jakie objawy najczęściej towarzyszą okresowi przekwitania?

  • bóle i zawroty głowy
  • uderzenia gorąca
  •  nocne poty
  • rozdrażnienie
  • wahanie nastroju
  • kołatanie serca
  • zaburzenia snu
  • bóle mięśniowo-stawowe
  • ogólne osłabienie organizmu

Najbardziej uprzykrzające życie dla większości kobiet w okresie menopauzy okazują się uderzenia gorąca. Pojawiają się bez ostrzeżenia i opisywane są jako gwałtowna fala ciepła obejmująca całe ciało, której często towarzyszą zaczerwienienie twarzy i szyi, intensywne pocenie się, zawroty głowy i kołatanie serca. Uderzenia gorąca w czasie menopauzy zazwyczaj trwają kilka sekund, ale zdarza się, że i nawet kilka minut. Mogą pojawiać się zarówno w dzień jak i w nocy skutecznie utrudniając codzienne funkcjonowanie. Pojawiające się bez ostrzeżenia w dzień objawy bywają krępujące, a nocą powodują wybudzanie się i nie pozwalają na zdrowy sen. Skutki - obniżenie nastroju, przewlekłe zmęczenie, zaburzenia koncentracji, rozdrażnienie.

uderzenia gorąca

Skąd się biorą uderzenia gorąca w okresie przekwitania?

Otóż przyczyny uderzenia gorąca wiążą się ze zmianami stężenia hormonów płciowych (głównie estrogenu) w okresie klimakterium i ich oddziaływaniem na układ naczyniowy. Odczuwane jako uderzenia gorąca objawy to nic innego jak rozszerzanie się naczyń krwionośnych, które najprawdopodobniej związane są z nieprawidłową reakcją organizmu. Układ termoregulacyjny błędnie odczytuje sygnały zbyt wysokiej temperatury ciała i inicjuje reakcję obronną, stąd nagłe rozszerzenia naczyń krwionośnych i intensywne wydzielania potu. 

Jak sobie radzić z uderzeniami gorąca podczas menopauzy?

Z towarzyszącymi menopauzie uderzeniami gorąca można walczyć. Od domowych sposobów, poprzez naturalne suplementy na menopauzę aż po farmakoterapię, czyli hormonalną terapię zastępczą.

Zacznijmy od sposobów najprostszych. Stała pora posiłków i dieta bogata w warzywa (szczególnie liściaste, bogate w kwas foliowy), produkty pełnoziarniste i zdrowe tłuszcze. Unikanie soli i ostrych przypraw. Rezygnacja z używek (kawa, mocna herbata, papierosy, alkohol). Włączenie do jadłospisu produktów zawierających fitoestrogeny (pestki dyni, siemię lniane, soja, ciecierzyca). Pomocne może okazać się noszenie ubrań z naturalnych, przewiewnych tkanin i spanie w wietrzonych pomieszczeniach pod pościelą z naturalnych włókien.

uderzenia gorąca przyczyny

Ze wsparciem przychodzą również suplementy diety. Preparaty oparte na naturalnych wyciągach z takich roślin jak: czerwona koniczyna, kozłek lekarski, niepokalanek, pluskwica czy dziki pochrzyn pomagają walczyć z dokuczliwymi objawami menopauzy. Należy pamiętać o tym, że to, co pomogło Twojej koleżance, niekoniecznie sprawdzi się u Ciebie, a na efekty regularnego stosowania suplementów trzeba poczekać nawet do 3 miesięcy.

Kontrola stanu zdrowia - o tej nie należy zapominać, jak również o tym, że o wdrożeniu suplementacji na menopauzę powinien zadecydować lekarz.

Menopauzy nie da się uniknąć, ale dokuczliwym objawom z pewnością można zaradzić lub przynajmniej złagodzić ich przebieg.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixel