Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł

Jak radzić sobie ze zmianami pogody?

2024-04-16
Jak radzić sobie ze zmianami pogody?

Zmiany pogody w naszej strefie klimatycznej to rzecz oczywista. Nie chodzi jedynie o pory roku, ale składniki pogody takie jak temperatura powietrza, ciśnienie atmosferyczne, wiatr czy opady. W zasadzie jesteśmy do nich przyzwyczajeni. W zasadzie…, bo jednak istnieje spora liczba osób, dla których zmiany w pogodzie oznaczają bóle głowy, stawów, uczucie zmęczenia, senność, rozdrażnienie oraz nasilenie symptomów chorób przewlekłych. Jeżeli takie dolegliwości pojawiają się sporadycznie i nie są zbyt intensywne, mamy szansę je “przeczekać”. Co, jednak kiedy zmiany pogody są wyjątkowo dotkliwe dla organizmu i pojawiają się niemal zawsze, gdy czynniki atmosferyczne ulegają gwałtownym wahaniom? Być może należysz do grupy osób zmagających się z nadwrażliwością na zmiany w pogodzie, czyli jesteś meteopatą. Co ciekawe, aż 50-70% Polaków odczuwa gorsze samopoczucie, kiedy w pogodzie dzieje się “to i owo”. Nie każdy z nich jest meteopatą i nie wszystkie objawy związane są z aurą za oknem. Jeśli nie masz pewności, skąd się bierze Twoje złe samopoczucie, w pierwszej kolejności skontroluj stan zdrowia.

Kto jest narażony na uciążliwe odczuwanie zmian w pogodzie? 

Każdy z nas, w różnych okresach życia. Chociaż częściej problem dotyka osoby starsze i przewlekle chore, to niestety coraz więcej osób żyjących w ciągłym stresie, przepracowanych, prowadzących niezdrowy tryb życia, zamieszkujących tereny o dużym zanieczyszczeniu powietrza odczuwa zmiany w pogodzie. Z obserwacji wynika, że na wrażliwość częściej skarżą się panie i ma to związek z kobiecą gospodarką hormonalną. Wrażliwość na bodźce pogodowe może pojawić się na 2-3 dni przed zmianami i ustąpić w ciągu 48 godzin po nich. Najmocniej organizm reaguje na “ścierające się” fronty atmosferyczne, ponieważ dotyczy zmian wielu czynników pogody.

Wpływ zmian zachodzących w pogodzie na organizmy żywe stał się przedmiotem badań naukowych. Zajmuje się nim nauka zwana biometeorologią. 

Najczęstsze symptomy oddziaływania środowiska atmosferycznego na ludzki organizm

Przy zmianach pogody mogą pojawić się również nieżyt nosa, bóle gardła i krtani.

Do nich mogą dołączyć nasilające się objawy chorób przewlekłych związanych z układem kostno-stawowym, układem krążenia i układem nerwowym oraz chorób o podłożu alergicznym.

Zmiana pogody

Jak sobie radzić z wrażliwością na zmiany w pogodzie?

To, jak organizm reaguje na zmiany w pogodzie, zależy w dużej mierze od nas samych. “Życie w biegu”, stres, niewystarczająca ilość snu i odpoczynku, unikania aktywności ruchowej, niezdrowe jedzenie to czynniki, które powodują, że nasz organizm przestaje sobie radzić w wielu sytuacjach w tym właśnie ze zmianami pogody. Zdrowy tryb życia z pewnością sprzyja zachowaniu równowagi w organizmie. Meteopatom i osobom wrażliwym na warunki atmosferyczne mogą przyjść z pomocą naturalne preparaty, suplementy diety takie jak kozłek lekarski, melisa, szyszki chmielu, które pomagają “wyciszyć” organizm, suplementy na bóle stawów, a także żeń-szeń, który posiada właściwości adaptogenne co pomaga przystosować się organizmowi do sytuacji stresowych wywołanych np. zmianami w pogodzie. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm może reagować inaczej zarówno na bodźce pogodowe jak i suplementację szczególnie, gdy dotyczą one chorób przewlekłych.

Kontrola stanu zdrowia i omówienie drogi postępowania w celu niwelowania dolegliwości organizmu związanych z czynnikami atmosferycznymi powinny zawsze odbywać się pod okiem lekarza.

pixelpixel