Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jakie witaminy brać na co dzień?

2022-04-05
Jakie witaminy brać na co dzień?

Jeśliby wierzyć każdej reklamie, to jesteśmy społeczeństwem schorowanym, cierpiącym na permanentne niedobory witamin i minerałów i tylko stosowanie suplementów może zapewnić nam dobre samopoczucie i zdrowie. Czy tak jest w rzeczywistości? Bez przesady, nie wszyscy borykają się z problemami zdrowotnymi, nie każdy cierpi na braki witamin i nie każdy potrzebuje uzupełnienia niedoborów. Jednak dla wielu osób suplementacja to najlepszy sposób dla przywrócenia równowagi w organizmie. 

Dlaczego witaminy są ważne?

Witaminy to grupa organicznych związków chemicznych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Ponieważ nalezą do substancji egzogennych (organizm sam nie jest w stanie ich wyprodukować lub nie syntetyzuje ich wystarczająco), muszą być dostarczane wraz z pożywieniem. Witaminy dzielimy na te rozpuszczalne w wodzie (witaminy z grupy B i witamina C) i te, rozpuszczalne w tłuszczach (A, D, E, K) i obie grupy dla zdrowia człowieka są nieodzowne. Zapewniają zdrowie, dodają sił, dbają o nastrój, pomagają zachować młodość na dłużej, od nich m.in. zależy stan naszej skóry, włosów i paznokci. Każda z nich bierze udział w niemal każdym procesie życiowym.

Czy wszystkie witaminy są potrzebne na co dzień?

Chociaż dla zapewnienia prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebujemy niewielkie ich ilości, to muszą być dostarczane w diecie systematycznie. Po pierwsze, witaminy rozpuszczalne w wodzie łatwiej się wchłaniają, ale też z łatwością z organizmu są wydalane wraz z moczem i potem, po drugie, witaminy rozpuszczalne w tłuszczach mogą być magazynowane przez organizm, ale ich przyswajalność jest słabsza. Najlepszym i najzdrowszym źródłem witamin jest pożywienie i w takiej formie, przy zbilansowanej diecie nie można ich przedawkować. Ale nawet osoby, które z pełną świadomością i wiedzą komponują posiłki mogą mieć problem z dostarczeniem witamin do organizmu w wystarczającej ilości.

Z czego może wynikać niedobór witamin?

Wyjałowiona gleba, pestycydy, wszelkie “wspomagacze” przyspieszające wzrost i rozwój zarówno roślin jak i zwierząt hodowlanych sprawiły, że obecnie żywność jest znacznie uboższa w witaminy i minerały niż jeszcze kilkanaście lat do tyłu. Niedobory witamin mogą być wynikiem zaburzeń wchłaniania, niewystarczającej podaży przy zwiększonym zapotrzebowaniu, stresu, niewystarczającej ilości snu i odpoczynku, chorób. Również restrykcyjne diety czy diety eliminacyjne mogą generować niedobory witamin. 

Jakie witaminy brać codziennie

Jakich witamin musimy dostarczać organizmowi codziennie?

Odpowiedź jest prosta. Wszystkich! Tylko jak tego dokonać? Odpowiednio zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna to podstawa. W codziennym jadłospisie powinny znaleźć się i produkty pochodzenia zwierzęcego, które są dobrym źródłem witamin z grupy B i świeże warzywa i owoce dostarczające pozostałych witamin. Według WHO podstawą zdrowej diety jest spożywanie 5 porcji warzyw i owoców dziennie, ale w piramidzie żywieniowej jest miejsce dla wszystkich niezbędnych dla organizmu artykułów. Jeśli nie jesteśmy w stanie ich sobie dostarczyć w sposób naturalny w wystarczającej ilości, suplementacja może okazać się niezbędna.

Co suplementować codziennie?

Przede wszystkim nie stosujemy dodatkowo witamin na własną rękę. Dla organizmu i niedobór i nadmiar witamin jest groźny. Należy zacząć od wizyty lekarskiej i ustalenia czy i jakich witamin nam brakuje. To specjalista oceni wyniki badań i ustali zasady suplementacji, jeśli zajdzie taka konieczność. Należy pamiętać, że zapotrzebowanie na witaminy zależy od wieku, płci, diety, trybu życia i dodatkowych okoliczności np. ciąży. Wybieramy preparaty o dobrym składzie i przyswajalności, unikamy wykluczających się wzajemnie połączeń, kupujemy u wiarygodnych sprzedawców.

Zdrowy tryb życia - to najlepsza recepta na zdrowie.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixel