Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Co to są suplementy diety?

2022-04-21
Co to są suplementy diety?

Cudowne środki na wszystko? Jeśliby bezkrytycznie wierzyć reklamom. A tych, podobnie jak nowych preparatów na odchudzanie, odporność, pamięć itd., przybywa jak grzybów po deszczu. Czym są suplementy diety, czy są nam potrzebne i czy ich działanie ma cudowną moc?

Suplementy diety – co to?

Według definicji "Suplementy diety to środki spożywcze, których celem jest uzupełnienie normalnej diety, będące skoncentrowanym źródłem witamin, minerałów lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub fizjologiczny." Jako środki spożywcze suplementy diety powinny cechować się i spełniać kryteria charakterystyczne dla żywności. Nie mogą i nie powinny zatem być traktowane jako leki, co ma swoje prawne podstawy ustalone przez Unię Europejską. W praktyce wygląda to tak, że każdy może wprowadzić suplementy na rynek, deklarując jedynie ich skład organom sanitarnym w drodze tzw. notyfikacji. W Polsce suplementy diety do obrotu dopuszcza Główny Inspektor Sanitarny wraz z podległymi mu urzędami. Niestety bywa tak, że nierzetelni producenci nastawieni na zysk i za nic mający ludzkie zdrowie wykorzystują fakt, że Inspekcja Sanitarna nie jest w stanie poddać kontroli wszystkich preparatów trafiających na rynek i do naszych rąk może trafić produkt wątpliwej jakości i składem zupełnie innym niż deklaruje producent. Dlaczego suplementy diety nie mogą być traktowane jako leki? Ponieważ ich działanie i bezpieczeństwo nie są potwierdzone badaniami klinicznymi. Również po wprowadzeniu na rynek brakuje nad nimi nadzoru.

Co to są suplementy diety?

Czy suplementy diety działają?

Nie jako panaceum na wszystko, ale mogą być wartościowym uzupełnieniem codziennej diety. Wiadomo, że do prawidłowego funkcjonowania organizmu niezbędnych jest wiele makro i mikroskładników. Wielu organizm nie jest w stanie sam wyprodukować, ale ich źródłem jest pożywienie. Powinniśmy zadbać o to, by w naszym codziennym jadłospisie nie zabrakło produktów bogatych w potrzebne składniki odżywcze. Zdrowy tryb życia - zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to najlepszy sposób na dobre samopoczucie i zdrowie ogólnie. Jednak współczesny styl życia rzadko idzie w parze z potrzebami organizmu. Stres, pośpiech, zanieczyszczone środowisko, spożywanie wysoko przetwarzanej produktów - czynników niesprzyjających zdrowiu jest mnóstwo, a niedobory witamin, minerałów i innych składników odżywczych stanowią zagrożenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jeśli nie możemy ich wystarczającej ilości dostarczyć wraz z dietą, suplementacja może być dobrym sposobem na uzupełnienie niedoborów. Ale pod pewnymi warunkami:

  1. Kontrolujemy stan zdrowia.
  2. To lekarz po zleceniu odpowiednich badań i zinterpretowaniu wyników zleca suplementację.
  3. Zawsze przestrzegamy zaleceń odnośnie dawkowania.
  4. Wybieramy suplementy o naturalnym składzie - zwykle lepiej organizm radzi sobie z ich przyswajaniem.
  5. Nigdy nie kupujemy suplementów niewiadomego pochodzenia.

Suplementy diety podlegają prawu unijnemu, które jasno określa zestaw składników preparatów i dawek dopuszczanych do stosowania w suplementacji. Dobrane indywidualne, w zależności od potrzeb organizmu mogą być pomocne w uzupełnieniu niedoborów i wspierać procesy lecznicze.

Brak wiedzy na temat suplementów i suplementacji, bezkrytyczne zaufanie do reklamy i stosowanie suplementów diety bez nadzoru lekarskiego może przynieść więcej szkody niż pożytku.

Wspierajmy swoje zdrowie mądrze. Zdrowy tryb życia to podstawa, a stosowanie suplementów diety tylko w uzasadnionych przypadkach.

Na naszym blogu przeczytasz także: Jaki cynk jest najbardziej przyswajalny?

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixel