Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność?

2022-03-01
Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność?

Zdrowy, spokojny sen jest podstawową biologiczną potrzebą ludzkiego organizmu. Służy regeneracji ciała, pozwala odpocząć umysłowi. Niestety kłopoty ze snem dotykają coraz więcej osób na całym świecie. Trudności z zasypianiem, częste wybudzanie się w ciągu nocy, niespokojny sen i zbyt mała ilość przespanych godzin skutkują tym, że budzimy się niewyspani, zmęczeni i rozdrażnieni. Szczęśliwy ten, kogo problemy ze snem nie dotyczą i nigdy nie dotknęły.

W poszukiwaniu przyczyn bezsenności...

Jeżeli nieprzespane noce przytrafiają się sporadycznie, nie ma powodów do obaw. Problem zaczyna się w momencie, kiedy kłopoty ze snem się powtarzają i przybierają przewlekłą postać. Nie tylko sen jako taki, ale jakość snu mają niebagatelny wpływ na nasze samopoczucie a nawet zdrowie. Dlatego nie można bagatelizować bezsenności, ale poszukać jej przyczyny i ją wyeliminować. Często problem jest prozaiczny jak:

  • zbyt obfita kolacja bezpośrednio przed snem,
  • za wysoka temperatura powietrza w pomieszczeniu,
  • niewygodne łóżko.

Niestety bywa tak, że kłopoty ze snem mają bardziej złożone i poważne podłoże jak zaburzenia i choroby nie tylko ze strony układu nerwowego. W przypadku powtarzających się bezsennych nocy, bez konsultacji specjalisty się nie obejdzie. Prawda nie musi być "okrutna". Może okazać się tak, że to tylko niedobór niektórych witamin odpowiada za bezsenność. Czasem wystarczy tylko zmiana diety i włączenie do menu produktów bogatych w odpowiednie składniki lub jeśli jest taka konieczność, włączenie suplementacji. Pozostaje tylko pytanie: niedobór których witamin może powodować bezsenność?

Niedobór jakiej witaminy powoduje bezsenność

Brak jakich witamin jest przyczyną bezsenności?

Z badań przeprowadzonych w Louisiane State University niedobór w organizmie witaminy D może być przyczyną kłopotów ze snem. Syntetyzowana w skórze pod wpływem promieni słonecznych witamina D ma ogromne znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania organizmu m.in. wpływa na wydzielanie melatoniny – hormonu regulującego rytm dobowy. Ponieważ jej braki są zjawiskiem dość powszechnym szczególnie w naszej strefie klimatycznej, może okazać się, że potrzebujemy jej suplementacji. Zacząć jednak zależy od zbadania poziomu witaminy D w surowicy krwi, gdyż jej niepotrzebna podaż może doprowadzić do hiperwitaminozy, a nadmiar jest toksyczny dla organizmu.

Na problemy ze snem wpływ może mieć niedobór witamin z grupy B, głównie B3, B5, B6, B9, B12. Mają one istotny wpływ na prawidłową pracę układu nerwowego oraz regulują podaż tryptofanu, który z kolei wpływa na wytwarzanie melatoniny.

Uważa się, że również niedobór witaminy E może skutkować bezsennością.

Ale nie tylko brak w organizmie wymienionych witamin powoduje problemy ze snem. Być może nie wiesz, ale spożywanie pokarmów i suplementów z witaminami B czy D w godzinach wieczornych zamiast przynosić spokojny sen, powoduje bezsenność. Dlatego najlepszą porą na nie, są godziny poranne.

Co na dobry sen?

Najlepsza recepta na zdrowy, spokojny sen to zdrowy tryb życia, dbanie o higienę snu i utrzymywanie dobowego rytmu dnia na tym samym poziomie. 20 minut dziennie ekspozycji 20% odsłoniętego ciała na promienie słoneczne to potrzebna dawka witaminy D. Wątróbka, orzechy, pestki dyni, szpinak, drób - to dobre źródło witamin z grupy B. Oleje, zielone warzywa liściaste, orzechy - źródło witaminy E. Zbilansowana dieta, aktywność ruchowa, unikanie stresu – brzmi nieskomplikowanie, ale bywa trudne do zrealizowania. Mimo wszystko warto zmienić swoje przyzwyczajenia i zatroszczyć się o komfortowy odpoczynek nocny.

Zdrowy, spokojny sen to dobre samopoczucie (zarówno fizyczne jak i psychiczne) w ciągu dnia.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel