Jakie witaminy na trądzik?
Chociaż na ogół kojarzony jest z okresem dojrzewania, trądzik to dolegliwość, która również dotyka osoby dorosłe. Problem może dotyczyć aż 8% 35-45-latków. Na pojawienie się na skórze zmian chorobach wpływ ma wiele czynników, w tym:
- zaburzenia gospodarki hormonalnej,
- nieodpowiednia dieta,
- stres,
- brak higieny,
- niewłaściwa pielęgnacja,
- zanieczyszczone środowisko.
Często występowanie zmian trądzikowych ma podłoże genetyczne.
Zacznijmy od tego, czym jest trądzik?
Trądzik to choroba skóry objawiająca się stanami zapalnymi w postaci zaskórników, guzków, krost, grudek, torbieli łojotokowych. Najczęstszą jego odmianą jest trądzik pospolity. Za powstawanie chorobowych zmian odpowiadają zaburzenia pracy gruczołów włosowo-łojowych i co się z tym wiąże, nadmierna produkcja sebum. Należy pamiętać, że sebum jest niezbędne dla naszej skóry, ponieważ odpowiada za jej natłuszczenie i nawilżenie i stanowi naturalną barierę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jednak jego nadprodukcja prowadzi do zatykania porów skóry, gromadzenia się bakterii w zamkniętych przejściach i rogowacenia skóry u ich ujścia. Najczęściej zmiany trądzikowe pojawiają się na twarzy w miejscach tzw. strefy T, ale także na plecach czy klatce piersiowej. Walka z trądzikiem nie jest łatwa. Przede wszystkim należy zacząć od wyeliminowania czynników, które spowodowały zaburzenia pracy gruczołów łojowych i dostarczyć organizmowi składników do walki z nimi.
Czy witaminy pomagają na trądzik? Które to są?
Jedną z przyczyn pojawienia się trądziku jest zła dieta, w której może brakować witamin odpowiedzialnych za stan skóry. Należą do nich witaminy: A, B2 (ryboflawina), B3 (niacyna), E i C.
Witamina A – jak działa na skórę?
Witamina A odpowiada za uelastycznienie i wygładzenie skóry. Wpływa na zmniejszenie wydzielania sebum i ogranicza rozwój bakterii na skórze. Przyspiesza odnowę komórek. Jest pomocna w walce z bliznami potrądzikowymi. Jej naturalnym źródłem są: jarmuż, szpinak, marchew, papryka, pomidory.
Po co skórze trądzikowej witamina B2?
Niedobór ryboflawiny nasila łojotok. B2 jest niezbędna dla przemian komórkowych i regeneracji skóry. W pożywieniu znajdziemy ją w pieczywie i produktach pełnoziarnistych, migdałach, fasoli.
Witamina B3 na trądzik?
Niacyna (witamina B3, PP) pomaga regulować produkcję sebum. Odpowiada za prawidłowe nawilżenie skóry i wzmacnia jej funkcje ochronne. Jej źródłem jest mięso, ryby, rośliny strączkowe, orzechy, migdały, drożdże.
Jaką rolę pełni witaminy C w walce z trądzikiem?
Witamina C wspomaga syntezę kolagenu, wykazuje działanie przeciwzapalne. Sprzyja gojeniu się ran i rozjaśnianiu przebarwień. W pożywieniu znajdziemy ją w owocach dzikiej róży, czarnej porzeczki, owocach cytrusowych.
Witamina E korzyści dla skóry
Zwana witaminą młodości - witamina E, jest silnym antyoksydantem zapobiegającym starzeniu się komórek. Wpływa na poprawę stanu skóry trądzikowej regulując produkcję sebum, zapobiegając nadmiernemu rogowaceniu naskórka. Działa nawilżająco i wygładzająco na skórę. Naturalnym źródłem witaminy E są oleje roślinne, orzechy, migdały, otręby i płatki owsiane.
Trądzik jest chorobą skóry, której nie można bagatelizować. Wizyta u lekrza pozwoli ustalić przyczyny a następnie drogę postępowania, by się go pozbyć. Zmiana nawyków żywieniowych i stylu życia z pewnością nie zaszkodzi. Suplementacja odpowiednich witamin (A, B2, B3, E, C) może być ratunkiem dla naszej skóry, ale o jej zasadności powinien zdecydować specjalista.