Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Co na anemię?

2023-03-21
Co na anemię?

Anemia to zwyczajowa nazwa niedokrwistości, stanu organizmu, w którym liczba erytrocytów - krwinek czerwonych produkowanych w szpiku kostnym i odpowiadających za kolor krwi lub ilość zawartej w niej hemoglobiny - białka odpowiadającego za transport tlenu do wszystkich komórek ciała, nie jest w stanie zapewnić właściwego utlenowania tkanek. Anemia jest dość często występującym schorzeniem, mówi się o niej wówczas, gdy stężenie hemoglobiny u mężczyzn wynosi poniżej 13 g/dl, u kobiet - 12 g/dl (ciężarnych - 11 g/dl), u dzieci, gdy odbiega 2 odchylenia standardowe w stosunku do normy odpowiedniej dla wieku i płci.

Anemia - przyczyn może być wiele

Do niedokrwistości przyczynia się spadek produkcji erytrocytów wywołany niedoborem żelaza, witaminy B12, kwasy foliowego oraz chorobą nowotworową szpiku kostnego. Kolejnym powodem wystąpienia anemii może być utrata krwi spowodowana urazami, krwawieniem z przewodu pokarmowego, obfitymi miesiączkami. Również choroby przewlekłe i autoimmunologiczne oraz uwarunkowania genetyczne to również często przypisywane do anemii przyczyny.

Jeśli zauważasz u siebie bądź bliskich takie objawy jak: osłabienie, męczliwość, bladość skóry, duszności, bóle i zawroty głowy, zasłabnięcia a nawet utrata przytomności niezwłocznie należy udać się do lekarza. Podstawowe badania - morfologia krwi, pozwolą ocenić stan zdrowia i ustalić kierunek leczenia.

 Anemia - przyczyny. Co jeść i pić przy anemii

Poprawa wyników krwi przy anemii - co jeść i pić?

Jeśli już zdiagnozowano anemię - co jeść przy niedokrwistości? To często zadawane pytanie. Oczywiście lepiej zapobiegać niż leczyć. Zbilansowana dieta pozwala uniknąć niedoborów składników takich jak np. żelazo, witamina B12 czy kwas foliowy. Anemia z niedoboru żelaza wymaga wsparcia poprzez włączenie do diety takich produktów jak: mięso (wołowina, wieprzowina, baranina, drób), podroby (zwłaszcza wątroba), wędliny, produkty z pełnego ziarna, ryby, zielone warzywa, orzechy, nasiona słonecznika, dyni, sezamu. Należy pamiętać o tym, że żelazo hemowe (odzwierzęce) jest lepiej przyswajalne przez organizm niż żelazo niehemowe ( pochodzenia roślinnego). Przyswajalność żelaza poprawia obecność witaminy C czyli takie produkty jak: papryka, dzika róża, czarna porzeczka, owoce cytrusowe, kiszonki. Przy niedokrwistości warto pić świeżo wyciskane soki: z buraka, cytrusów, jabłek i marchwi. Więcej dowiesz się z artykułu poświęconego uzupełnianiu niedoboru żelaza.

Nie sprzyja wchłanianiu obecność w posiłku wapnia, picie kawy, herbaty, alkoholu. Należy pamiętać, że żelazo potrzebne jest nie tylko w procesach krwiotwórczych, ale także niezbędne do tworzenia hormonów i kolagenu.

Przy zaburzeniach krwiotwórczych związanych z niedoborem witaminy B12 pomoże poniższa lista produktów zwalczających anemię. Co jeść i pić? Przede wszystkim produkty odzwierzęce, ryby, mleko i przetwory mleczne, jaja. Niski poziom kwasu foliowego można uzupełnić jedząc zielone warzywa, rośliny strączkowe, produkty pełnoziarniste, orzechy i nasiona, banany, awokado. W przypadku łagodnej niedokrwistości zmiana diety może być wystarczająca, aby wyrównać niedobory. Jednak w zależności od przyczyny i stopnia zaawansowania potrzebna może być suplementacja, iniekcje domięśniowe lub podskórne witaminy B12 oraz zwalczenie innej choroby odpowiedzialnej za niedokrwistość.

Jak dobrać suplementy na anemię?

Niedokrwistość powinien potwierdzić specjalista i to on ustala drogę leczenia. Uzupełnienie niedoborów składników krwiotwórczych z pomocą suplementacji to może być jedno z zaleceń.

Dobre suplementy na anemię to te naturalnego pochodzenia, od sprawdzonych producentów i kupowane u wiarygodnych sprzedawców. Warto mieć to na uwadze.

I pamiętać! Chorobom lepiej zapobiegać niż je leczyć!

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel