Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

2022-01-27
Co oznaczają białe plamki na paznokciach?

Białe plamki na paznokciach zwane potocznie kwitnieniem paznokci to zjawisko dość powszechne i prawdopodobnie większość z nas doświadczyła go osobiście. Chociaż za przyczynę pojawienia się białych wykwitów na paznokciach powszechnie uważa się niedobór witamin, minerałów oraz składników odżywczych w organizmie (i w wielu przypadkach tak właśnie jest) to wyjaśnień powstawania białych plam na paznokciach jest znacznie więcej. Na ogół przyczyna jest prozaiczna – mikrourazy, o których często nawet nie zdajemy sobie sprawy, że miały miejsce. Może mieć również podłoże genetyczne. Ale zmiany w wyglądzie paznokci nawet takie, jak białe plamki mogą być sygnałem, że w organizmie dzieje się coś niepokojącego. Oprócz wspomnianego niedoboru witamin i minerałów mogą świadczyć o zatruciu metalami ciężkimi, chorobach paznokci i chorobach ogólnoustrojowych takich jak upośledzenie pracy nerek czy wątroby. Nie należy zatem traktować białych plam na paznokciach jedynie jako defektu estetycznego, ale warto skontrolować stan zdrowia u specjalisty (jak to mówią, dla własnej spokojności).

Białe plamki na paznokciach – leukonychia, rodzaje

Leukonychia to fachowa nazwa dla występowania kwitnienia paznokci. Nazwa pochodzi od greckiego “leuko” - biały i “onyx” - paznokieć, a ogólnie tłumaczy się ją jako bielactwo paznokci. Białe plamki na paznokciach mogą mieć postać mniejszych i większych rozmiarów kropek i pasków. Pojawić się tylko na jednym paznokciu, ale zając także wszystkie. Kiedy na płytce paznokciowej zaobserwujemy występujące punktowo białe plamki mówimy, że mamy do czynienia z leukonychią ograniczoną, której najczęstszą przyczyną są mikrourazy (niewielkie stłuczenia, ściśnięcia paznokci, uszkodzenie źle przeprowadzonymi zabiegami manicure i pedicure. Jeśli plamy przybierają kształt pasków - mówimy o leukonychii paskowatej, której przyczyną może być zatrucie organizmu arsenem lub talem. Jeżeli biały wykwit zajmuje cały paznokieć, mowa o leukonychii całkowitej i może być objawem infekcji grzybicznych i upośledzenia funkcji wątroby lub nerek.

Co oznaczają białe plamki na paznokciach

Skąd się biorą białe plamy na paznokciach?

Ze względu na bezpośrednią przyczynę powstawania białych przebarwień na paznokciach możemy mieć do czynienia z leukonychią:

 • prawdziwą (uszkodzenie łożyska paznokcia) wywołaną niedoborem witamin i minerałów, (również nadmiarem), chorobami (łuszczyca, łysienie plackowate, rumień, niedoczynność przytarczyc, kamienie żółciowe, niektóre postaci anemii)
 • pozorną - uszkodzenie tkanki pod paznokciem i takie zmiany mogą oznaczać choroby nerek i wątroby
 •  pseudoleukonychia – urazy mechaniczne

Czego w organizmie brakuje?

Jeżeli pojawienie się białych plamek na paznokciach spowodowane jest brakiem witamin i minerałów oraz składników odżywczych, to przyczyna tkwi w złej diecie, w której brakuje produktów bogatych w wapń, cynk, żelazo, potas, magnez, krzem, witaminy A, E, C i z grupy B, białko. Najlepszym sposobem na pozbycie się białych plamek na paznokciach jest zdrowe odżywianie się. Bywa tak, że konieczna okazać się może suplementacja (po konsultacji lekarskiej). Jeśli za białe wykwity na paznokciach odpowiadają stany chorobowe, kierunek leczenia określa specjalista.

Co jeść, żeby się pozbyć białych plam na paznokciach?

Nabiał i jego przetwory, zielone warzywa, rośliny strączkowe, morele, nasiona słonecznika, szprotki, orzechy - źródło wapnia.

 • Pomidory, otręby pszenne, kakao, warzywa kapustne, grzyby – dla cynku.
 • Mięso, orzechy, zielone warzywa liściaste, produkty pełnoziarniste - żelazo.
 • Orzechy, produkty pełnoziarniste, awokado, banany, czekolada – magnez.
 • Jarmuż, szpinak, pomidory, strączki - potas.
 • Skrzyp polny, pokrzywa, soczewica, morele rodzynki – krzem.
 • Papryka, arbuzy, pomidory, boćwina, marchew, morele, jarmuż - witamina A.
 • Orzechy, pestki słonecznika, drożdże, wątróbka, nabiał, drób, płatki owsiane – witaminy z grupy B.
 • Oleje (rzepakowy, słonecznikowy, migdałowy, z pestek winogron, oliwa z oliwek) - witamina E.
 • Porzeczki, truskawki, dzika róża, kiszonki, cytrusy – witamina C.

Nie należy liczyć na to, że białe plamki na paznokciach znikną natychmiast po zmianie diety czy krótkotrwałej suplementacji. Nim organizm przy ich pomocy zakomunikował niedobory składników mineralnych, z pewnością stan ten już jakiś czas trwał. Trudno oczekiwać zatem, że przebarwienia znikną jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. "Lepiej zapobiegać niż leczyć" - to słowa specjalistów w dziedzinie zdrowia. Zdrowy tryb życia to najlepsza recepta na wszelakie dolegliwości, również na białe plamy na paznokciach.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixel