Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jaki kolagen na stawy?

2021-11-30
Jaki kolagen na stawy?

Aż 240 milionów ludzi na całym świecie uskarża się na problemy ze stawami. Przyczyn takiego stanu rzeczy może być wiele. Nieprawidłowości w budowie stawu i jego okolicznych strukturach (chrząstki, więzadła), zanik włókien kolagenowych i mazi stawowej (starzenie się struktur stawowych). Kłopoty ze stawami często są skutkiem siedzącego trybu życia, lekceważenia drobnych urazów, przeciążenia stawów, otyłości.

Co wspólnego ze stawami ma kolagen?

Kolagen to substancja białkowa naturalnie występująca w ludzkim organizmie. Nie jest pojedynczym białkiem o określonej strukturze, ale występuje wiele jej typów, które wykazują pewne różnice w strukturze i funkcjonalności. Zadaniem kolagenu jest nadawanie tkankom odporności na rozciąganie i utrzymywanie integralności tkanek i narządów. Kolagen zapewnia prawidłowe funkcjonowanie stawom. Jako element składowy struktur stawowych odpowiada za ich elastyczność i wytwarzanie mazi stawowej, opóźnia procesy degradacji stawów. Poza tym zapobiega sztywnieniu ścięgien i więzadeł, odpowiada za utrzymanie gładkiej i elastycznej skóry, bierze udział w procesie gojenia się ran i naprawie tkanek, uczestniczy w rozwoju i ochronie narządów wewnętrznych.

Niestety z kolagenem jest tak, że wraz z wiekiem ludzki organizm produkuje go coraz mniej. Według naukowców już po 25 roku życia organizm wytwarza mniej tego typu białek. Również stres, toksyny, zanieczyszczone środowisko zaburzają produkcję kolagenu. Wprawdzie niewielka ilość kolagenu trafia do organizmu wraz z pożywieniem, ale trudno byłoby zadbać o jego właściwy poziom, ponieważ źródła kolagenu w żywności są dość ograniczone: kurze łapki, żelatyna spożywcza czy galaretki. Dlatego często najlepszym rozwiązaniem w przypadku niedoboru kolagenu jest suplementacja.

Jak kolagen wpływa na stawy

Jaki kolagen na stawy?

Kolagen to tak naprawdę rodzina białek, które różnią się od siebie strukturą i funkcjonalnością. I tak np. kolagen typu I głównie znajduje się w skórze, ścięgnach, więzadłach, kościach, zębach, tkance łącznej niebędącej chrząstką, kolagen typu II - w chrząstce, kolagen typu III – odpowiada za rozciągliwość tkanki łącznej, mięśni, układu naczyniowego, kolagen typu V – to składnik rogówki, zębów, kości, skóry, mięśni gładkich.  Kolagen typu V i III towarzyszy kolagenowi typu I. Szukając kolagenu na stawy należy kierować się jego typem, czyli wybieramy ten, który w głównej mierze odpowiada za prawidłowe funkcjonowanie stawów. Wśród suplementów dobrym wyborem będzie kolagen rybi (najbardziej zbliżony do ludzkiego), liofilizowany, który zachowuje najwięcej pierwotnych właściwości kolagenu i kolagen w czystej postaci oznaczony literą A. Należy podkreślić, że zarówno w procesie stymulowania produkcji kolagenu jak i jego poprawy wchłaniania z suplementów istotną rolę odgrywa witamina C i kwas hialuronowy.

Jak długo należy suplementować kolagen?

Przede wszystkim nie należy rozpoczynać suplementacji na własną rękę. To lekarz powinien ustalić przyczynę bólu stawów i określić sposób postępowania w celu przywrócenia ich prawidłowego funkcjonowania. Specjalista oprócz suplementacji kolagenu w tabletkach lub kapsułkach może zalecić fizjoterapię, ale także zmianę trybu życia i diety. Tylko kompleksowe podejście do problemu przynosi efekty. A żeby je uzyskać należy dostosować się do zaleceń lekarskich. W przypadku suplementacji o zauważalnej poprawie możemy mówić po regularnym przyjmowaniu kolagenu na stawy przez trzy miesiące w dawce określonej przez lekarza. Przyjmuje się, że powinno to być 6 -12g kolagenu dziennie.

Nie ma lepszej recepty na zdrowie niż prowadzenie zdrowego trybu życia: zbilansowana dieta i aktywność ruchowa.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel