Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł

Jakie witaminy na krwotoki z nosa?

2024-02-22
Jakie witaminy na krwotoki z nosa?

Krwawienie z nosa to dość powszechna dolegliwość, której doświadczył prawie każdy z nas. Niewielkie i sporadyczne nie są groźne i zwykle nie wymagają pomocy lekarskiej. Krwawień nie należy jednak bagatelizować, szczególnie gdy pojawiają się często lub przybierają postać krwotoków (nagła, obfita utrata krwi), ponieważ mogą być objawem poważnych chorób takich jak zaburzenia krzepliwości krwi, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca, niewydolność wątroby czy nowotwory.

Co może być przyczyną krwotoków z nosa?

Błona śluzowa nosa jest bogato unaczyniona więc i o uszkodzenie ścian naczyń krwionośnych nietrudno. Czasem wystarczy kichnięcie, dłubanie w nosie, zadrapanie, zbyt mocne wydmuchiwanie nosa czy przesuszenie śluzówki spowodowane dłuższym przebywaniem w miejscach o niskiej wilgotności powietrza. Są to tzw. przyczyny miejscowe, do których zalicza się także wdychanie toksycznych i drażniących substancji, uderzenie, nadużywanie kropli do nosa oraz stany zapalne zatok i górnych dróg oddechowych. Czynniki ogólnoustrojowe, które mogą objawiać się krwotokami z nosa to choroby układu krążenia, wrodzone skazy krwotoczne, mocznica, zaburzenia krzepnięcia krwi spowodowane przyjmowaniem niektórych leków, choroby zakaźne, nowotwory. Okazuje się, że przyczyną krwotoków z nosa może być także niedobór witamin i minerałów, które jak wiadomo są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu.

Krwotoki z nosa a brak witamin

Niedobór witamin przekłada się na kondycję całego organizmu, dlatego nie należy do niego dopuścić. Warto pamiętać o regularnym dostarczaniu ich wraz z pożywieniem. Przy krwawieniach z nosa szczególnie ważny jest dbanie o odpowiedni poziom witamin C i KWitamina C jest niezbędna w syntezie kolagenu, odpowiada za wzmocnienie i uszczelnienie naczyń krwionośnych, przyspiesza gojenie się ran (również tych powstałych w jamie nosowej), pomaga obniżać ciśnienie krwi. Jej niedobór może powodować kruchość i pękanie naczyń krwionośnych, a co się z tym wiąże, powodować krwotoki z nosa. Z kolei witamina K jest niezbędna do produkcji czynnika krzepliwości krwi. Jej niedostateczny poziom w organizmie powodować może zaburzenia krzepnięcia krwi, wydłużać czas gojenia się ran, powodować krwawienia.

Krwotok z nosa przyczyny

Co pomaga na krwotoki z nosa?

Warto pamiętać o tym, że zdrowy tryb życia - zbilansowana dieta, aktywność ruchowa, odpowiednia ilość snu oraz unikanie stresu to główne filary dobrego samopoczucia i zdrowia człowieka. Jeśli jednak z jakiegoś powodu brakuje w organizmie witamin, pojawiają się krwotoki z nosa, należy zadbać o to, aby w codziennym jadłospisie znalazły się produkty bogate w witaminy C i K: zielone warzywa liściaste, papryka, kiszonki, czarna porzeczka, kiwi, dzika róża, pomidory, rośliny strączkowe, wątroba. W zwalczaniu niedoborów witamin skuteczna może okazać się suplementacja, ale tylko zlecona i przeprowadzona pod kontrolą lekarską.

Jak zatamować krwawienie z nosa?

Nie panikujmy! Zatamowanie krwawienie z nosa na ogół nie wymaga interwencji lekarza. Wystarczy usiąść i pochylić głowę lekko do przodu, delikatnie wydmuchać skrzeplinę raz z jednej dziurki raz z drugiej, następnie uciskać skrzydełka nosa przez 10-15 minut. Można zastosować dodatkowo zimny okład na czoło i kark. Jeśli po około 20 minutach krwawienie nie ustaje, należy skorzystać z pomocy lekarskiej.

Nie bagatelizujmy powtarzających się krwotoków z nosa. Są one nie tylko uciążliwe i powodują dyskomfort, ale mogą świadczyć o poważnych problemach ze zdrowiem. 

pixel