Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł

Pękające pięty - jakiej witaminy brakuje w organizmie?

2024-07-17
Pękające pięty - jakiej witaminy brakuje w organizmie?

Pielęgnacji stóp zdecydowanie poświęcamy za mało uwagi uważając, że właściwie to i tak ich nie widać, bo w większości czasu schowane są w zakrytym obuwiu. O stopach przypominamy sobie kiedy przychodzą cieplejsze dni i pora założyć sandały lub kiedy pojawią się z nimi problemy typu pękające pięty. Nie dość, że stopy wówczas nie wyglądają estetycznie, to powodują dyskomfort podczas zakładania rajstop czy skarpetek i mogą wywoływać dolegliwości bólowe oraz sprzyjać rozwojowi chorób skóry o podłożu grzybiczym i bakteryjny.

Dlaczego pięty pękają? 

Przyczyną pękających pięt jest nadmierne rogowacenie naskórka, który szybciej narasta niż zostaje złuszczony. Skóra na piętach posiada niewiele gruczołów łojowych stąd jej skłonność do przesuszenia i rogowacenia. Narastający i nie złuszczony naskórek powoduje, że skóra traci elastyczność, staje się twarda, z czasem pojawiają się w niej pęknięcia, z początku niewielkie, które z czasem mogą się pogłębiać i tworzyć otwarte rany. Popękana skóra pięt może powodować podczas chodzenia i i sprzyjać rozwojowi chorób skóry. Z problem pękających stóp boryka się wiele osób. Kłopot może pojawić się w wyniku przesuszenia skóry związanym z zaniedbaniami higienicznymi i nieprawidłową pielęgnacją (chociażby brakiem regularnego nawilżania skóry stóp). Nadmiernemu rogowaceniu naskórka pięt sprzyja praca stojąca i nadwaga (zwiększony nacisk na podłoże) oraz noszenie niewygodnego obuwia - butów z cienką podeszwą ze słabą amortyzacją i zbyt ciasnych. Pękające pięty mogą być objawem braku witamin i chorób ogólnoustrojowych takich jak cukrzyca, niedoczynność tarczycy, chorób układu krążenia i dermatologicznych.

Jakich witamin brakuje, gdy pękają pięty?

Witaminy to związki chemiczne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. Za stan i kondycję skóry odpowiadają witaminy A, E i C oraz witaminy z grupy B głównie B2, B3 i B6 dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem. Ich niedobór związany z niewłaściwą dietą ubogą składnikowo, zaburzeniami wchłaniania czy niektórymi schorzeniami może dawać objawy właśnie w postaci nadmiernego rogowacenia naskórka i pękania pięt. Jakie witaminy na pękające pięty?

  • Witamina A odpowiada za prawidłową funkcję nabłonka skóry. Jej źródłem w pożywieniu są warzywa i owoce o żółtej i pomarańczowej barwie, zielone warzywa liściaste, nabiał.
  • Witamina E jest odpowiedzialna za odnowę i regenerację skóry. Znajdziesz ją w dobrych olejach roślinnych, orzechach.
  • Witamina C jest niezbędna w produkcji kolagenu, zapewnia skórze elastyczność i ułatwia gojenie się ran. Obecna w owocach czarnej porzeczki, cytrusach, papryce, brokułach. 
  • Witamin z grupy B wspomagają regenerację skóry, niwelują stany zapalne skóry. Źródłem witamin z grupy B jest wątróbka, mięso, nabiał, produkty z pełnego ziarna. 

Problemów z pękającymi piętami nie powinniśmy bagatelizować. Kontrola i ocena stanu zdrowia przez lekarza pozwoli ustalić przyczyny takiego stanu i podjąć właściwe kroki. W przypadku niedoborów witamin pomóc może suplementacja.

Jakiej witaminy brakuje gdy pękają pięty

Co na pękające pięty?

Właściwa higiena i pielęgnacja. W przypadku braku witamin - suplementacja pod kontrolą specjalisty. Z domowych sposobów - moczenie stóp w wodzie z solą leczniczą lub siemieniem lnianym. W suche, popękane pięty można wmasować zawartość kapsułek (wystarczy je przebić i wycisnąć) z witaminą A+E. Przy skłonnościach do przesuszenia warto regularnie stosować krem nawilżający do stóp i pamiętać o nawadnianiu całego organizmu. Warto skorzystać z porady podologa.

Pamięta! Nie tylko, kiedy zbliża się lato i czas na odsłonięcie stóp, ale przez cały rok należy dbać o ich zdrowie i wygląd. Niech zadbane stopy tak jak i dłonie będą naszą wizytówką.

pixelpixel