Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł

Czy można przedawkować magnez?

2024-03-26
Czy można przedawkować magnez?

Nie bez powodu nazywany jest pierwiastkiem życia. Magnez - bo o nim mowa - bierze udział w około 300 reakcjach biochemicznych w ludzkim ciele i jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego, nerwowego, kostno-mięśniowego i krwionośnego. Zazwyczaj o magnezie mówi się w kontekście niedoborów tego składnika w organizmie i negatywnych skutkach jakie może taki stan wywołać. Bardzo mało mówi się o tym, że nadmiar magnezu szkodzi. Trudno w to uwierzyć, kiedy w masowych środkach przekazu reklamuje się magnez jako remedium na niemal wszystkie dolegliwości. Owszem, magnez jest pierwiastkiem niezbędnym człowiekowi do życia, ale na co dzień nie powinniśmy mieć problemu z dostarczaniem jego odpowiedniej ilości do organizmu i zachowania równowagi magnezowej. Trafia do naszych komórek wraz z pożywieniem (pokarmów bogatych w ten składnik nie brakuje), nadmiar zaś usuwany jest z organizmu wraz z moczem. Wydawałoby się więc, że przedawkowanie magnezu nie jest możliwe. A jednak... 

Przedawkowanie magnezu - jak to możliwe?

Magnez trudno przedawkować, o ile mówimy o regularnym dostarczaniu go do organizmu w prawidłowo skomponowanych posiłkach. Bywa jednak, że z jakiegoś powodu musimy posiłkować się suplementacją. Przedawkowanie preparatów z magnezem nie należy do rzadkości. O tym, że traktujemy magnez niemal jak cukierki świadczy fakt, że należy do najczęściej kupowanych suplementów diety. Bez zastanowienia, konsultacji lekarskiej, oceny stanu zdrowia a nawet przeczytania ulotki informacyjnej. Taka bezmyślność może kosztować nas utratę zdrowia, a nawet życia. 

Z hipomagnezemią (nadmiarem magnezu) głównie właśnie wiąże się niewłaściwa i nieuzasadniona suplementacja tego pierwiastka, szczególnie gdy mamy do czynienia z osobami starszymi i borykającymi się ze schorzeniami nerek. Stosowanie dużych dawek magnezu jako środka przeczyszczającego, choroby żołądka i jelit, niedoczynności tarczycy, leczenie solami litu mogą również przyczynić się do przedawkowania i hipomagnezemii. O hipomagnezemii mówimy wówczas, gdy stężenie magnezu we krwi jest wyższe niż 1,2 mmol/I.

Czy można przedawkować magnez

Jakie objawy daje przedawkowanie magnezu? 

Niewielkie przedawkowanie może nie dawać żadnych objawów. Przy hipomagnezemii ze stężeniem magnezu powyżej 5 mmol/I może nastąpić całkowite porażenie mięśni, zaburzenia oddychania, niedrożność jelit a nawet zatrzymanie akcji serca i zgon. Pomijając skrajne wartości, nadmiar magnezu najczęściej daje objawy w postaci mrowienia i zaczerwienienia twarzy, wymiotów, zaparcia, zatrzymania moczu, osłabienia mięśni. 

Warto pamiętać o tym, że takie objawy daje nie tylko przedawkowania magnezu. Przyczyn takiego stanu może być wiele. Aby wykluczyć bądź potwierdzić hipomagnezemię konieczne jest więc badanie stężenia magnezu we krwi. 

Czym grozi przedawkowania magnezu?

Jeśli wystąpi przedawkowanie magnezu, należy udać się do lekarza. Zbadać poziom magnezu we krwi. Ustalić przyczyny nadmiaru i jeśli to możliwe, wykluczyć je. Specjalista ustali dalszą drogę postępowania (zastosowanie leków moczopędnych, podanie dożylnie wapnia, dializa). Osobom, u których występuje ryzyko hipomagnezemii, zaleca się regularne badania. 

Chociaż trudno w to uwierzyć, przedawkowania magnezu jest możliwe i może szkodzić zdrowiu, a nawet zakończyć się śmiercią.

pixelpixel