Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Drętwienie rąk - jakie witaminy?

2022-05-19
Drętwienie rąk - jakie witaminy?

Drętwienie, cierpnięcie, mrowienie rąk to uczucie, którego pewnie każdy z nas doświadczył. Dolegliwość ta dopada ludzi w różnym wieku. Jeżeli były to przypadki incydentalne, nie ma powodu do zmartwień. Gorzej, gdy drętwienie rąk powtarza się, a dodatkowo towarzyszą mu inne, niepokojące objawy ze strony organizmu. Przyczyny cierpnięcia, mrowienia rąk mogą być błahe i łatwe do wyeliminowania, ale też mogą być oznaką groźnych chorób, które wymagają specjalistycznego leczenia.

Jak ustalić przyczynę drętwienia rąk?

Drętwienie w obrębie kończyn górnych to przemijające bądź trwałe zaburzenie unerwienia lub unaczynienia wynikające z ograniczonego przepływu impulsów nerwowych z rdzenia kręgowego do ręki. Dolegliwość zaliczana jest do parestezji. Może być wynikiem niezdrowego stylu życia i nieodpowiedniej diety, nienaturalnym ułożeniem rąk - trzymania rąk w niewygodnej pozycji lub uciskiem na nie (np. dłuższe trzymanie kończyn nad głową lub przygniatanie ich podczas snu tułowiem), niedoborami witamin i składników mineralnych, bywa skutkiem urazów mechanicznych, upadku, przeciążenia stawów podczas ciężkich prac fizycznych, oznaką poważnych schorzeń (zespół cieśni nadgarstka, zwyrodnienie kręgosłupa, zespół Guillaina – Barrego, stwardnienie rozsiane, zawał, niedoczynność tarczycy). O ile podejrzewamy, że przyczyna drętwienia rąk wynika z nieprawidłowego (nienaturalnego) ich ułożenia względem tułowia, wystarczy unikać takich sytuacji. Zmiana pozycji ciała eliminuje cierpnięcie. Jeżeli mimo tego, drętwienie rąk nie ustępuje, pojawia się często lub jest trwałe wówczas konieczne jest wykonanie badań diagnostycznych, które pomogą znaleźć źródło dolegliwości. Nie należy wpadać od razu w panikę i przewidywać najgorszego scenariusza, bo często za drętwienia rąk odpowiadają niedobory witamin i minerałów, a te z kolei, mogą być skutkiem ubogiej w składniki odżywcze diety.

Sposoby na drętwienie rąk - jakie witaminy

Jakich witamin i minerałów brakuje, gdy cierpną ręce?

Uczucie drętwienia rąk może wynikać z niedoboru składników odpowiadających za prawidłowe funkcjonowanie układu nerwowo-mięśniowego. Są to witaminy z grupy B (szczególnie witamina B6, witamina B12, kwas foliowy), magnez, potas i wapń. Najlepszym źródłem będą tu produkty bogate w te składniki, czyli mięso, rośliny strączkowe, płatki owsiane, gruboziarniste kasze, orzechy, nasiona, mleko i przetwory mleczne, ryby. W prawidłowej, zbilansowanej diecie do niedoborów witamin i minerałów nie powinno dochodzić (chyba, że są one spowodowane zaburzeniami wchłaniania, stresem czy używkami). Jeżeli z różnych przyczyn naturalne uzupełnienie braków witamin i minerałów nie wchodzi w grę, rozwiązaniem może okazać się suplementacja. Nie podejmujmy jej jednak bez konsultacji lekarskiej, bo jedynie ustalenie przyczyn drętwienia rąk pozwala wybrać skuteczny sposób na wyeliminowanie przypadłości.

Należy jednak pamiętać o jednym: zdrowy tryb życia (zbilansowana dieta, regularna aktywność ruchowa) to najskuteczniejszy sposób na zachowanie dobrego samopoczucia i zdrowia oraz przepis na przeciwdziałanie różnym dolegliwościom także drętwieniu rąk.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel