Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Kiedy brać probiotyki?

2021-06-30
Kiedy brać probiotyki?

Kilka słów o tym, czym są probiotyki i jakie jest ich działanie

W przewodzie pokarmowym zdrowego człowieka znajdują się biliony różnych szczepów bakterii. Działanie jednych jest korzystne dla zdrowia, innych wręcz przeciwnie, a jeszcze kolejne, stają się dopiero groźne w określonych warunkach. Do grupy bakterii mających dobry wpływ na prawidłowe działanie ludzkiego organizmu należą bakterie probiotyczne - z greckiego "pro bios" - dobre dla życia. Są to dobre drobnoustroje zasiedlające jelita, których zadaniem jest utrzymanie równowagi mikroflory jelitowej, w tym zapobieganie namnażaniu złych bakterii i grzybów, a nawet ich unicestwianie. Na fakt, że to, co dzieje się w jelitach (skład flory bakteryjnej) wywiera wpływ na kondycję całego organizmu zwrócił uwagę już Hipokrates. Współczesne badania są tylko dowodem na słuszność jego spostrzeżeń. Probiotyki zasiedlające przewód pokarmowy mają bardzo szerokie spektrum działania. Regenerują mikroflorę jelit, poprawiają czynność jelit, stanowią barierę dla bakterii chorobotwórczych i toksyn, wspierają działanie układu odpornościowego i wchłanianie witamin, skracają czas trwania ostrych biegunek, przeciwdziałają chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, zapobiegają AZS, zapobiegają infekcjom układy moczowego i infekcjom intymnym. Są pomocne w leczeniu zespołu jelita drażliwego, działają osłonowo podczas antybiotykoterapii.

Kiedy brać probiotyki

Gdzie znajdziemy dobroczynne probiotyki?

Probiotyki występują naturalnie w produktach spożywczych takich jak kiszonki, kefir, zsiadłe mleko, jogurt naturalny, kwas chlebowy i buraczany. W przypadku zaburzeń równowagi mikroflory jelitowej (dysbioza) w pierwszej kolejności należy przyjrzeć się codziennemu menu. Zbilansowana dieta, w której miejsce mają wyżej wymienione produkty oraz produkty bogate w prebiotyki, które stanowią pożywkę dla wzrostu mikroorganizmów probiotycznych (czosnek, cykoria, banany, cebula, karczochy) sprzyja namnażaniu się pożytecznych bakterii odpowiedzialnych za równowagę mikroflory. Probiotyki są dostępne również jako suplementy diety, ale ich przyjmowanie powinien zalecić lekarz, ponieważ działanie probiotyczne jest szczepozależne tzn., że każdy szczep bakterii ma nieco inne właściwości i zastosowanie. Jako probiotyki wykorzystuje się najczęściej bakterie kwasu mlekowego z rodzaju Lactobaccilus i Bifidobacterium. Wybierając suplementy probiotyczne, należy szukać takich, których nazwa składa się z trzech elementów: nazwa rodzaju bakterii, gatunku i konkretnego szczepu.

Kiedy brać probiotyki?

Wskazaniem do suplementacji są zaburzenia równowagi mikroflory jelitowej wywołane różnymi czynnikami. Probiotyki zawsze należy stosować zgodnie z zaleceniami specjalisty i informacjami zawartymi w dołączonej do preparatu ulotce. Skuteczność probiotyków wynika nie tylko z odpowiednio dobranego szczepu, ale także wielu innych czynników.

Jak brać? Kiedy najlepiej przyjmować?

Najlepiej stosować probiotyki podczas posiłku. Przy zaleceniach dawkowania 2x dziennie, rano i wieczorem. Raz dziennie – wieczorem, ponieważ w nocy perystaltyka jelit zwalnia i bakterie mają większe szanse na przyklejenie się do nabłonka jelit i skolonizowanie. Zażywanie probiotyków wraz z pożywieniem zapewnia im dłuższą przeżywalność (chroni przed działaniem kwasów żołądkowych, które mogą je uszkadzać). Nie należy popijać probiotyków gorącymi płynami ani rozpuszczać ich w sokach i kwaśnych napojach. Jeżeli wymagają przygotowania zawiesiny, to w chłodnej wodzie.

Jakie działanie mają probiotyki

Jak długo stosować probiotyki w przypadku antybiotykoterapii?

Przy antybiotykoterapii zaleca się zachowanie 1-2 godzinnych odstępów między podaniem preparatów probiotycznych a antybiotykami. Probiotyki powinno stosować się w trakcie leczenia antybiotykiem i po zakończeniu terapii od kilku do kilkunastu dni.

Czy probiotyki należy przyjmować codziennie?

Jeżeli takie jest zalecenie lekarskie, suplementy probiotyczne stosujemy codziennie przez określony czas. Jeżeli nasz stan zdrowia nie wymaga dodatkowego podania probiotyków, wystarczy zbilansowana dieta, w której powinny znaleźć się naturalne produkty bogate w probiotyki.

Czy stosowanie probiotyków może mieć skutki uboczne?

Korzystny wpływ probiotyków na zdrowie człowieka potwierdziły liczne badania kliniczne. Jednak stosowane niezgodnie z zaleceniami mogą wykazywać efekty uboczne takie jak: wzdęcia, gazy, dyskomfort w obrębie jamy brzusznej.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel