Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Suplementy po ciąży

2022-10-26
Suplementy po ciąży

Najtrudniej mają mamy, których organizm po porodzie musi dojść do formy sprzed ciąży (niestety i ciąża i szczególnie poród są dla organizmu bardzo obciążające), a opieka nad noworodkiem wymaga od nich nie tylko bezwarunkowej miłości, ale sporo sił, szczególnie, gdy mama decyduje się na karmienie maluszka piersią, a z tej czynności nikt kobiety nie wyręczy. Po porodzie i w czasie laktacji kobiecy organizm wymaga dodatkowego wsparcia. Zwiększa się bowiem zapotrzebowanie energetyczne organizmu - średnio o 500kcal na dobę oraz zmienia się zapotrzebowanie na składniki mineralne.

Czy suplementacja po ciąży jest konieczna?

Nie, jeśli młoda mama zna i stosuje zasady prawidłowego odżywiania. Odpowiednio zbilansowana dieta pozwoli kobiecie odzyskać szybko siły, dobre samopoczucie i atrakcyjny wygląd. Do tego stosując zasadę 6 "U" profesora Stanisława Bergera odzyskanie formy fizycznej i psychicznej po porodzie jest o wiele prostsze.

  • 1 "U" – urozmaicenie – w zdrowej diecie bardzo ważne jest urozmaicenie posiłków.
  • 2 "U" – umiarkowanie - nie jedz więcej niż potrzebujesz, w ten sposób utrzymasz należytą masę ciała.
  • 3 "U - uregulowanie – jedz 4-5 posiłków dziennie w regularnych odstępach czasu, to zapewni Ci stałą dostawę energii.
  • 4 "U" - unikanie – zrezygnuj z używek, ciężkostrawnych potraw, wysoko przetwarzanej żywności.
  • 5 "U" - uprawiaj - znajdź czas na aktywność fizyczną.
  • 6 "U" - uśmiech - z uśmiechem na ustach rozpoczynaj każdy dzień.

Pamiętaj! Prawidłowa dieta przede wszystkim wpływa na samopoczucie i zdrowie mamy. Nawet jeśli karmisz piersią, to co jesz, tylko w nieznacznym stopniu wpływa na skład mleka. Nie ulega jednak wątpliwości, że poród i laktacja osłabiają organizm matki.

Jakie witaminy dla matek po porodzie?

Kobiety, które podczas porodu utraciły duże ilości krwi mogą potrzebować dodatkowej podaży witaminy B6 i witaminy B12, kwasu foliowego i żelaza. Wdrożenie suplementacji może okazać się konieczne. Nie robimy tego nigdy na własną rękę. Tylko lekarz na podstawie wyników badań kontrolnych i wywiadzie z pacjentem dobierze suplementację tak, by przyniosła prozdrowotne korzyści.

Jakie suplementy po porodzie przyjmować?

Witaminy i minerały dla matek karmiących - co potrzebne?

Prawidłowa, dobrze zbilansowana dieta powinna pokryć zapotrzebowanie organizmu matki na witaminy i minerały. Należy zadbać o odpowiednią podaż z pożywieniem wapnia, witaminy D, kwasów DHA, żelaza, jodu. Jod odpowiada za rozwój psychomotoryczny niemowlęcia, a jego poziom zależy od ilości w diecie karmiącej matki. Kwasy omega –3 i omega –6 zwiększają zdolności poznawcze i sprzyjają rozwojowi mózgu u niemowląt. Mimo, że do mleka matki przenikają niewielkie ilości witaminy D, to jest ona ważna dla odporności, zdrowia układu kostnego, krwionośnego i nerwowego zarówno matki jak i dziecka. Wapń jest niezbędnym składnikiem budulcowym kości. Żelazo ważne dla prawidłowego działania układu krwionośnego. Jeśli podejrzewasz, że możesz mieć niedobór witamin czy minerałów, w pierwszej kolejności zbadaj ich poziom w organizmie. Nie unikaj wizyty u specjalisty. To on pomoże Ci odzyskać dobre samopoczucie, siły i kondycję po porodzie oraz wzmocnić organizm podczas laktacji dobierając odpowiednią suplementację.

Poród i czas karmienia piersią to wymagający okres w życiu kobiety, dlatego nie tylko niemowlęciu, ale również sobie należy poświecić odrobinę uwagi.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel