Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Co jest dobre na przebarwienia na twarzy?

2023-05-16
Co jest dobre na przebarwienia na twarzy?

Przebarwienia na skórze twarzy potrafią uprzykrzyć życie. Nie dość, że wyglądają nieestetycznie, postarzają i podkopują pewność siebie, to jeszcze wymagają konsultacji dermatologicznej w celu wykluczenia poważnych schorzeń. Na szczęście większość przebarwień nie jest zagrożeniem dla zdrowia, co więcej, istnieją skuteczne sposoby, by się ich pozbyć. Powstawaniu przebarwień można, a nawet należy zapobiegać. Nie jest to trudne, a zdarza się nam o tym zapominać. Ochrona skóry przed działaniem szkodliwych promieni UV, dieta bogata w składniki wspierające jej zdrowie, odpowiednia pielęgnacja to najlepszy sposób, by nie dopuścić do wystąpienia zmian pigmentacyjnych. A jeśli już się pojawią, ustalmy ich przyczynę i spróbujmy je zlikwidować.

Skąd się biorą przebarwienia na twarzy?

Za kolor naszej skóry odpowiada brunatny barwnik - melanina, wytwarzany przez melanocyty w procesie melanogenezy. Melanocyty oprócz syntezy pigmentu mają za zadanie rozprowadzanie go do komórek naskórka i w ten sposób zapewniać skórze jednolite zabarwienie. Melanina zaś ma chronić DNA komórek naskórka przede wszystkim przed szkodliwym działaniem słońca i promieniowania UV. Jednak mogą wystąpić sytuacje, w których praca melanocytów zostaje zaburzona. Te wówczas mogą gromadzić się w skupiska, nieprawidłowo rozprowadzać barwik lub produkować go w nadmiarze. Skutek - ciemniejsze plamy, piegi i przebarwienia, głównie w miejscach narażonych na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.

przebarwienia na twarzy

Przyczyny powstawania przebarwień na twarzy

  • fotostarzenie się skóry
  • nadmierna ekspansja skóry na słońce
  • zmiany hormonalne związane z antykoncepcją, ciążą i menopauzą
  • stany zapalne skóry tj, łuszczyca, trądzik
  • uwarunkowanie genetyczne
  • niektóre leki

Piegi to wynik zaburzenie pracy melanocytów związany z ekspansją skóry na słońce i przyspieszonym procesem melanogenezy. Plamy tzw. soczewicowate pojawiające się na ciele po 40 roku życia to efekt fotostarzenia się skóry. Przebarwienia o nieregularnym kształcie występujące tylko na twarzy to ostuda i związane są ze zmianami hormonalnymi. Nadprodukcję melaniny można zaobserwować w miejscu zmian trądzikowych i łuszczycowych. 

Jak walczyć z przebarwieniami na twarzy?

Zapobiegać ich powstawaniu, to po pierwsze. A jeśli się pojawiają, pomocne mogą okazać się dermokosmetyki poprawiające kondycję skóry, blokujące nadmierną syntezę melaniny i rozjaśniające przebarwienia. Możemy również skorzystać z profesjonalnych zabiegów usuwania przebarwień w salonach kosmetycznych. 

Czy witaminy pomagają w likwidowaniu przebarwień na twarzy?

Z plamami pigmentacyjnymi można walczyć także w inny, mniej inwazyjny sposób. Pomocne okazuje się włączenie do jadłospisu warzyw i owoców bogatych w beta-karoten, witaminę C i E oraz z witaminy z grupy B - szczególnie niacynamid (B3). Beta-karoten, czyli prowitamina A wspiera procesy regeneracyjne skóry, poprawia funkcje ochronne i opóźnia proces starzenia się skóry, pomaga wyrównać koloryt, rozjaśniać przebarwienia. Witamina C (kwas askorbinowy) jako inhibitor melanogenezy hamuje nadprodukcję melaniny, chroni komórki skóry przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, rozjaśnia przebarwienia. Witamina B3 również hamuje proces melanogenezy i wspomaga odbudowę i regenerację skóry. Witamina E to silny antyoksydant, który chroni komórki przed stresem oksydacyjnym, działa jak naturalny filtr UV, regeneruje i odżywia skórę.

jakie witaminy na przebarwienia skóry

Jakie suplementy na przebarwienia skóry przyjmować?

Przede wszystkim takie, które zleci specjalista. Należą do nich głównie suplementy, które w swoim składzie zawierają witaminy na przebarwienia skóry takie jak witamina A, E, C i witaminy z grupy B oraz składniki mineralne tj. cynk, selen, krzem, siarka odpowiadające za zdrowie i kondycję skóry.

Najlepsze, co możesz zrobić dla zdrowia twojej skóry? Odpowiednio o nią dbać i chronić przed działaniem szkodliwych czynników.

Zobacz także jak przygotować skórę do opalania.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixel