Pękająca skóra na dłoniach a brak witamin
Dłonie, części ciała, które codziennie wykonują tysiące czynności. Niestety wielu z nas zapomina o tym, by odpowiednio o nie zadbać, by służyły nam w dobrej kondycji jak najdłużej. Dotyczy to nie tylko kości czy stawów dłoni, ale także skóry, która stanowi pierwszą linię ochrony. Zły stan skóry dłoni świadczyć może o niewłaściwej jej pielęgnacji, chorobach ogólnoustrojowych i niedoborach witamin. Przesuszona, zrogowaciała i pękająca skóra na dłoniach to sygnał organizmu, którego nie należy lekceważyć. To nie tylko defekt estetyczny czy pieczenie i ból przy wykonywaniu najprostszych czynności, ale być może zwiastun problemów zdrowotnych. Zadbane dłonie to nasza wizytówka, również oznaka zdrowia. Nie traktujmy zatem dłoni "po macoszemu".
Czy pielęgnacja dłoni wystarczy?
Ochrona skóry dłoni przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi to po pierwsze. Dostarczajmy skórze tego, czego potrzebuje. Nie czekajmy, aż skóra dłoni da znać, że wymaga pomocy. Do codziennej higieny używajmy naturalnych mydeł. Wymieńmy domowe detergenty na ekologiczną chemię gospodarczą i starajmy się wykonywać domowe prace w ochronnych rękawicach na dłoniach. Do pielęgnacji skóry dłoni wybierajmy tłuste kremy odżywcze, które w swoim składzie zawierają olejki roślinne, witaminy A, C, E, keratynę, panthenol. Niestety, samo umycie rąk, a nawet stosowanie kremów ochronnych na dłonie nie wystarcza.
Skóra potrzebuje odżywienia i nawilżenia nie tylko od zewnątrz, ale i od środka. Witaminy i minerały to niezbędne substancje dla prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu, również skóry - naszej bariery ochronnej dla wewnętrznych struktur. Pękająca skóra przy paznokciach, między palcami, na powierzchni dłoni może wynikać z niedoboru witamin wynikającego z niewystarczającej ich podaży z pożywieniem, czy zaburzeń wchłaniania. Również niewystarczające nawadnianie organizmu skutkuje pogorszeniem się kondycji skóry.
Jakich witamin brakuje, gdy skóra dłoni jest szorstka, zrogowaciała i popękana?
Za stan skóry odpowiadają witaminy takie jak: witamina A, E, witaminy z grupy B (B5 i B7) oraz minerały: cynk i selen. Witamina A odpowiada za złuszczanie naskórka, odnowę komórkową i syntezę kolagenu. Zapewnia skórze właściwe nawilżenie, gładkość i elastyczność. Naturalnym źródłem witaminy A są produkty pochodzenia zwierzęcego i roślinnego: podroby, ryby, jaja, marchew, papryka czerwona, szpinak, morele, brzoskwinie, wiśnie. Witamina E to silny antyoksydant, który walczy z wolnymi rodnikami i zapobiega uszkodzeniom oraz starzeniu się komórek (również skóry). Znajdziemy ją w orzechach, pestkach słonecznika, olejach, produktach pełnoziarnistych. Witamina B5 zapobiega rogowaceniu skóry. Jej źródłem są drożdże piwne, otręby, nabiał, banany, drób. Witamina B7 reguluje pracę gruczołów łojowych. Zawierają ją żółtka jaj, ser, drożdże, ciemny ryż, kukurydza, kalafior, rośliny strączkowe, cebula, buraki.
Jeśli nie mamy możliwości, by zapewnić organizmowi do prawidłowego funkcjonowania odpowiednich ilości potrzebnych składników, pomocne mogą okazać się dobre suplementy diety. Jednak nawet witaminy na pękającą skórę rąk są lepiej przyswajane w naturalnej postaci. Zdrowy styl życia to najlepszy sposób, by zadbać o dobrą kondycję organizmu. Zdrowy, sprawny organizm to także zdrowa skóra. A dłonie? Zadbanych, nie musisz wstydliwie chować za siebie.