Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak radzić sobie z jesienno-zimową chandrą? Postaw na odpowiednią suplementację!

2023-11-10
Jak radzić sobie z jesienno-zimową chandrą? Postaw na odpowiednią suplementację!

Pojawia się zazwyczaj na przełomie października i listopada - jesienna chandra (bo o niej mowa) to czas, w którym nasze samopoczucie fizyczne i psychiczne nie należy do najlepszych. Brak energii do działania, rozdrażnienie, apatia, senność i zwiększona ochota na coś słodkiego - symptomy jesiennej chandry odczuwa nawet 30% społeczeństwa i niestety mają one negatywny wpływ na każdy z aspektów naszego życia.

Dlaczego tak się dzieje? Skąd się bierze jesienna chandra?

Coraz krótsze dni i niedobór światła słonecznego (w naszej strefie klimatycznej w okresie jesienno-zimowym dni ze słońcem mamy niewiele) prowadzą do zaburzeń pracy naszego zegara biologicznego oraz zakłóceń naturalnego systemu snu i czuwania. Organizm zmniejsza produkcję serotoniny odpowiadającej za dobry nastrój a wzmaga wydzielanie melatoniny - hormonu snu (stąd obniżony nastrój i wzmożona senność). Słońce odpowiada za produkcję witaminy D, a ta z kolei wpływa na prawidłowe funkcjonowanie układu kostnego, mięśniowego, immunologicznego, nerwowego i krążenia. Możemy więc być bardziej podatni na infekcje, odczuwać różne dolegliwości ze strony organizmu. Za pogorszenie nastroju odpowiada także zwykle mniejsza niż w okresie letnim aktywność ruchowa -  wiatr i deszcz za oknem nie sprzyjają, a wręcz zniechęcają do wyjścia z domu, nie mówiąc już o podjęciu jakiejkolwiek formy ruchu - a przecież wiadomo, że aktywność sprzyja produkcji serotoniny - “hormonu szczęścia”. Kolejny z czynników, który może mieć negatywny wpływ na nasze samopoczucie, jesienią jest dieta, w której zaczyna brakować produktów sezonów, warzyw i owoców - źródła niezbędnych do właściwego działania organizmu składników odżywczych, witamin i minerałów. Za “brak chęci do czegokolwiek” odpowiada także stres. Niestety, jesiennego spadku nastroju i złego samopoczucia (jesienna chandra) nie da się przeczekać z kubkiem kakao, w ulubionym fotelu, pod ciepłym kocykiem. Takie “przeczekiwanie” może przerodzić się w depresję, a to już choroba, która wymaga leczenia.

Jesienna chandra

Z jesienno-zimową chandrą można sobie poradzić

A nawet należy z nią walczyć. Z pewnością nie jest to najprostsze zadanie, ale do wykonania. Po pierwsze zmieniamy nastawienie. Szukamy w jesiennej aurze pozytywów. Na przekór pogodzie korzystamy ze spacerów, mobilizujemy się do codziennej aktywności ruchowej. Dbamy o jakość snu. Mimo chęci na coś słodkiego ograniczamy cukier w diecie, a włączamy do diety świeże warzywa i owoce, naturalne soki. Unikamy wysoko przetworzonej żywności, eliminujemy z jadłospisu używki. Walczymy ze stresem. Doraźnie, kubek kakao i kostka gorzkiej czekolady nie zaszkodzi - w końcu to dobre źródło magnezu, pierwiastka, który pozytywnie wpływa na pracę mózgu i układu nerwowego. Z korzyścią dla samopoczucia psychicznego i fizycznego działają produkty żywnościowe bogate w kwasy omega 3 (tłuste ryby morskie), witaminy z grupy B (mięso, rośliny strączkowe), C  (papryka, brukselka, owoce cytrusowe) i E (dobre oleje roślinne, orzechy). 

Suplementy na jesienną chandrę

Nie należy zapominać, że najlepszą receptą na dobre samopoczucie jest zdrowy tryb życia. Najlepiej nie dopuścić do tego, żeby jesienna chandra “zagościła” w naszym ciele i umyśle. Aktywność ruchowa i zdrowe odżywianie, zdrowy sen i odpoczynek, a dopiero, gdy one zawiodą, wizyta u specjalisty i suplementacja przez niego zlecona. Pomóc mogą suplementy na poprawę nastrojuwitaminyskładniki mineralne -  jeśli stwierdzono ich niedobór w organizmie. Ważna zasada! Nie kupujemy suplementów niewiadomego pochodzenia, z niesprawdzonych źródeł i nie stosujemy ich “na własną rękę”. NaturaWit to sklep, któremu możesz zaufać.

pixelpixelpixelpixelpixelpixel