Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Z czego może wynikać spadek cukru u osoby zdrowej?

2023-04-13
Z czego może wynikać spadek cukru u osoby zdrowej?

Kolejny raz czujesz, że jeśli czegoś nie zjesz to chyba “oszalejesz”, w dodatku kręci Ci się w głowie i nie możesz na niczym się skoncentrować? To sygnał, że mogło dojść do spadku poziomu cukru we krwi i organizmowi brakuje energii, by prawidłowo funkcjonować. Chociaż niedocukrzenie zazwyczaj związane jest z chorobami związanymi z zaburzeniami metabolizmu glukozy, to coraz częściej występuje u osób zdrowych. O niedocukrzeniu, czyli hipoglikemii mówimy wówczas, gdy poziom glukozy we krwi spada poniżej normy i wynosi mniej niż 70 mg/dL. Same objawy, mimo, że mogą wskazywać na zbyt niski poziom cukru nie przesądzają o hipoglikemii a jedynym wiarygodnym sposobem, żeby się przekonać, czy mamy z nią do czynienia, jest pomiar poziomu glukozy.

Spadek cukru u osoby zdrowej może budzić niepokój, tym bardziej, jeśli towarzyszą mu niepokojące objawy (te, potrafią być różne u różnych osób zależeć od stopnia niedocukrzenia). Do wymienionych powyżej: wilczego głodu, zawrotów głowy i zaburzeń koncentracji mogą dochodzić: pocenie się, dreszcze, senność, uczucie splątania, przyspieszone bicie serca, bełkotliwa mowa, a nawet napady padaczkowe i utrata przytomności. Czy to znak, że coś złego dzieje się w organizmie? Może, ale nie musi. Oczywiście o ile problem jest nawracający, niezwłocznie należy udać się do specjalisty.

niedocukrzenie

Jakie mogą być przyczyny spadku cukru u zdrowej osoby?

Niski poziom cukru we krwi u osób zdrowych może być wynikiem pominięcia posiłku, spowodowany wysiłkiem fizycznym czy silnymi emocjami. Również błędy żywieniowe i używki - spożywanie posiłków niskokalorycznych, ubogich w węglowodany i picie alkoholu może skutkować hipoglikemią. O hipoglikemii lekkiej mówimy, gdy poziom cukru we krwi spada poniżej 70 mg/dL, średnio zaawansowanej - poniżej 50 mg,dL i ciężkiej - mniej niż 30 mg/dL. Jeżeli niedocukrzenie ma charakter epizodyczny, wystarczy unikać przyczyn. Często wystarczy zmiana stylu życia i diety. Spadek poziomu cukru poniżej normy u zdrowych osób może być związany z hipoglikemią reaktywną tzw. poposiłkową. Wówczas objawy pojawiają się 3 do 5 godzin po posiłku i nie występują na czczo czy podczas aktywności ruchowej. Hipoglikemia reaktywna związana jest najczęściej z nieprawidłową reakcją organizmu na wysokoenergetyczny posiłek. Regularne posiłki o indeksie glikemicznym niższym lub równym 55, włączenie do jadłospisu świeżych warzyw, pełnowartościowych produktów białkowych i zdrowych tłuszczy, unikanie pieczywa cukierniczego, słodzonych napojów i wysoko przetworzonej żywności to najlepsza recepta na zachowanie prawidłowego poziomu cukru we krwi. 

spadek cukru u zdrowej osoby

Spadek cukru - jak sobie szybko pomóc? 

Słodka przekąska zawierająca w składzie cukry proste pozwoli szybko podnieść poziom glukozy we krwi, a po 15 minutach dobrze jest sięgnąć po kanapkę z pełnoziarnistego pieczywa.

Glukoza to paliwo dla ciała i mózgu i należy zadbać o właściwy jej poziom w organizmie. Zmiana trybu życia i diety to najlepszy sposób na ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi. Z pomocą przychodzi też natura. Ekstrakty z takich roślin jak berberys, cynamonowiec, morwa biała czy topinambur mogą przyczynić się do utrzymania prawidłowego poziomu glukozy we krwi, również suplementy zawierające w swoim składzie kwasy omega 3, chrom i witaminy z grupy B. Tego typu ekstrakty znajdują się w suplementach dla diabetyków. Są to preparaty dedykowane specjalnie dla osób chorujących na cukrzycę, które wspomagają utrzymanie prawidłowego poziomu cukru we krwi.

Wahań poziomu cukru nie należy lekceważyć. Nie tylko wysoki poziom glukozy, ale i niedocukrzenie jest groźne dla zdrowia, a cukrzyca to podstępna choroba, która nieleczona skutkuje niewydolnością i uszkodzeniem ważnych narządów i może doprowadzić do śmierci.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel