Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Uczulenie na słońce - jakie suplementy stosować obok leków?

2023-06-20
Uczulenie na słońce - jakie suplementy stosować obok leków?

Czy można być uczulonym na słońce? Okazuje się, że z nieprawidłową reakcją skóry i układu odpornościowego na promieniowanie słoneczne zetknęło się wiele osób. Najczęściej na objawy uczulenia na słońce narażone są osoby o jasnej karnacji i te, których skóra podatna jest na oparzenia słoneczne. Reakcja alergiczna może mieć charakter incydentalny, ale również pojawiać się przy każdej ekspozycji ciała na słońce. Dlaczego tak się dzieje, że czasami nawet chwila na słońcu wystarczy, by pojawiły się objawy uczulenia? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma.

To, że organizm traktuje promieniowanie słoneczne jak intruza może mieć kilka przyczyn

Należą do nich uwarunkowania genetyczne, zaburzenia pracy układu immunologicznego czy czynniki egzogenne. Ale przyczyny wystąpienia reakcji alergicznej mogą mieć nieznane podłoże. Fotodermatoza (takie określenie w słowniku medycznym ma uczulenie na słońce) o nieznanej etiologii nazywana jest fotodermatozą idiopatyczną.

Uczulenie na słońce - objawy

Jak wygląda uczulenie na słońce?

Typowe objawy uczulenia na słońce to zmiany skórne zwykle na odsłoniętych miejscach ciała — szyja, ramiona, twarz, podudzia, ale mogą do nich dochodzić dolegliwości ogólne tj. złe samopoczucie, bóle głowy, nudności, świszczący oddech.

Zmiany skórne mogą mieć postać swędzących, czerwonych wykwitów — pokrzywki słonecznej, drobnej wysypki, płaskich pęcherzy wypełnionych płynem surowiczym, zaczerwienienia, świądu skóry. Mogą pojawiać się nawet do 48 godzin po ekspozycji na słońce, utrzymywać się do kilku godzin i znikać samoistnie, ale też utrzymywać się dłużej. Jak leczyć uczulenie na słońce? Kiedy uczulenie na słońce pojawia się często, a jego objawy są silne, należy w pierwszej kolejności poszukać źródła ich występowania i jeśli jest to możliwe, wyeliminować je. W niektórych przypadkach konieczne może być włączenie farmakologii i zastosowanie leków przeciwhistaminowych.

Jednak w wielu przypadkach, właściwa ochrona skóry i profilaktyka mogą pomóc pozbyć się problemu uczulenia na słońce. Po pierwsze, trzeba zacząć od przyzwyczajania skóry do ekspozycji na słońce. Po raz pierwszy nie przebywać na słońcu dłużej niż 15 minut, a w kolejne dni czas ekspozycji stopniowo wydłużać. Należy zrezygnować z opalania między godziną 11 a 15. Po drugie, włączyć do jadłospisu produkty żywnościowe bogate w karotenoidy i flawonoidy, które wzmacniają mechanizmy obronne skóry przed działaniem słońca. Po trzecie — stosować na skórę kremy z filtrem UV, które stworzą zaporę ochronną przed niekorzystną aktywnością promieni słonecznych. Unikać wychodzenia na słońce w makijażu i nie stosować kosmetyków zawierających alkohol. Zrezygnować z kąpieli słonecznych podczas stosowania leków fotouczulających. Warto zapewnić skórze równowagę wodno-lipidową i proteinową.

Uczulenie na słońce - jak wygląda?

Co brać na uczulenie na słońce?

Wsparciem dla funkcji ochronnych skóry od wewnątrz będą preparaty zawierające beta-karoten oraz witaminę E i witaminę C. Nie tylko wzmacniają system obronny, ale poprawiają kondycję skóry i jej koloryt.

A jeśli już dojdzie do wystąpienia reakcji alergicznej związanej z uczuleniem na słońce, pomocne będą suplementy z wapniem a zewnętrznie maść z cynkiem czy okłady z kwasu borowego.

Całkowite unikanie słońca nie jest dobrym pomysłem, bo należy pamiętać, że to pod wpływem oddziaływania promieni słonecznych na skórę organizm wytwarza witaminę D, niezbędną dla zdrowia człowieka.

Zdrowy rozsądek, umiar oraz profilaktyka to najlepsza recepta na korzystanie z uroków lata bez przykrych konsekwencji w postaci alergii, poparzeń i udarów słonecznych.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel