Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jakie witaminy na bolące stawy?

2022-09-27
Jakie witaminy na bolące stawy?

Dlaczego bolą stawy?

Układ kostny dorosłego człowieka to 206 kości obleczonych mięśniami oraz stawy stanowiące ruchome połączenie pomiędzy elementami szkieletu. By układ ruchu funkcjonował bez zakłóceń, wszystkie jego elementy muszą działać poprawnie, a jak wskazują statystyki, aż 15% ludzi uskarża się na problemy ze stawami. Strzelające, sztywniejące, bolące potrafią nieźle utrudniać codzienne funkcjonowanie. Przyczyn takie stanu rzeczy może być wiele. Od przeciążenia, poprzez niewłaściwą dietę, otyłość, brak ruchu, wiek, aż po stany chorobowe. Samemu trudno zdiagnozować przyczyny dolegliwości w obrębie stawów. Chociaż, jeśli mamy trochę nadprogramowych kilogramów, prowadzimy siedzący tryb życia, odżywiamy się byle jak czy zbyt intensywnie ćwiczymy, to z pewnością naszym stawom taki stan rzeczy nie służy. Problemów ze stawami nie należy bagatelizować. Wizyta u specjalisty pozwoli ustalić, czy wystarczy zmiana trybu życia, by stawy odzyskały sprawność czy problem jest bardziej złożony. Dobrze zbilansowana dieta oraz systematyczna aktywność ruchowa pozwoli Twoim stawom być w dobrej formie jak najdłużej. Za zdrowie i prawidłowe działanie układu ruchu, którego stawy są ważnym elementem, odpowiada dieta bogata w produkty zawierające wapń, fosfor, kolagen, magnez, ale również witaminy.

Jakich witamin brakuje, gdy bolą stawy?

Przyczyną dolegliwości w obrębie stawów może być niedobór niektórych witamin. Niewystarczająca podaż lub zaburzenia wchłaniania witamin: C, E, D, K, prowitaminy A oraz witamin z grupy B szczególnie B1 i B6 mogą wywoływać sztywność, bolesność czy ograniczoną ruchomość stawów. Witamina C jest niezbędna do prawidłowej produkcji kolagenu — białka, które stanowi naturalny składnik tkanki łącznej występującej w stawach, kościach i mięśniach. Kolagen odpowiada za nawilżanie stawów, zapobiega sztywnieniu i obrzękom, opóźnia procesy degradacji stawów. Witamina E jako silny antyoksydant niweluje powstawaniu wolnych rodników, które są przyczyną wielu chorób (także układu ruchu), przeciwdziała również usztywnieniu włókien kolagenowych. Witaminy B1 i B6 zapobiegają zapaleniom i degradacji stawów. Najnowsze badania pokazują, że przed degradacją stawów (szczególnie u osób w podeszłym wieku) chroni odpowiedni poziom witaminy K. Z kolei witamina D mobilizuje układ odpornościowy do walki i może zapobiegać powstawaniu stanów zapalnych w obrębie stawów. Wsparciem dla układu immunologicznego jest także prowitamina A.

bóle stawów i mięśni jakie witaminy

Co jeść, by zapobiegać bólom stawów?

Przede wszystkim należy unikać artykułów zakwaszających organizm i wysoko przetwarzanej żywności. W codziennym jadłospisie nie powinno zabraknąć zaś produktów odpowiadających za dobry stan kości, stawów i mięśni. 

Witamina C – czarna porzeczka, papryka, cebula, kiwi, brokuły.

Witamina E – orzechy, ziarna zbóż, kiełki pszenicy, oleje.

Witamina D - tłuste ryby morskie.

Witaminy z grupy B – nasiona roślin strączkowych, pełnoziarniste zboża, orzechy, podroby.

Prowitamina A – marchew, morele, szpinak, kapusta.

Witamina K - jarmuż, brokuły, szpinak.

Witaminy na bolące stawy w postaci suplementów to dobry sposób na uzupełnienie niedoborów, o ile naturalne metody zawodzą. O włączeniu suplementacji powinien zawsze decydować lekarz po wywiadzie z pacjentem i analizie wyników badań. 

”Lepiej zapobiegać niż leczyć” - prawda stara jak świat. Dlatego zdrowy tryb życia oparty na zbilansowanej diecie, aktywności ruchowej, unikaniu stresu, odpowiedniej ilości odpoczynku i snu to najlepsza recepta na zdrowie - również stawów.

Zainteresować cię może także temat, jakie witaminy na oczy i wzrok stosować.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel