Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jakie warzywo ma najwięcej witamin?

2022-09-27
Jakie warzywo ma najwięcej witamin?

Nie bez powodu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opracowując piramidę żywieniową, u jej podstaw umieściła warzywa i owoce i zaleca spożywanie 5 ich porcji dziennie z przewagą tych pierwszych. Wszak świeża włoszczyzna to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu. W przypadku witamin o tyle istotna, że są one związkami egzogennymi, których organizm nie potrafi sam wytwarzać lub wytwarza ich niewystarczającą ilość, więc musimy dostarczać je z pożywieniem.

I tu może pojawić się pytanie - "jakie warzywo ma najwięcej witamin"?

Co i rusz pojawia się lista warzyw najbogatszych w witaminy, jednak trudno wskazać jednoznacznie, które z nich jest tym "złotym" źródłem. Każde z warzyw (a właściwie ich skład) jest ważny dla organizmu. Jedne są bogatym źródłem witaminy C, inne A, E, K, B, a każda z nich potrzebna i niezastąpiona, bo odpowiadają bądź warunkują właściwy przebieg wielu procesów zachodzących w ludzkim ciele, a te gwarantują dobre samopoczucie oraz zdrowie fizyczne i psychiczne każdego dnia.

Jakich witamin i w jakich warzywach szukać?

Witamina C – zwykle kojarzymy ją ze wsparciem odporności. Ale C odpowiada także za prawidłową produkcję kolagenu, ochronę przed stresem oksydacyjnym, zwiększa przyswajanie żelaza. Znajdziemy ją w natce pietruszki, czerwonej papryce, brukselce, jarmużu, brokułach.

Witamina E – przede wszystkim to silny antyoksydant, chroniący nasze komórki przed powstawaniem i szkodliwym działaniem wolnych rodników. Jej źródłem są: natka pietruszki, papryka, korzeń pietruszki, kapusta włoska, szparagi, szpinak.

Witamina K - niezbędna dla prawidłowego przebiegu procesu krzepnięcia krwi i zdrowych kości. Boćwina, jarmuż, brukselka, szpinak – w tych warzywach jest obecna.

Witamina A (prowitamina A) - dla prawidłowego widzenia, zdrowia skóry, prawidłowego metabolizmu żelaza, dobrego stanu błon śluzowych. W jadłospisie nie może zabraknąć marchewki, papryki czerwonej, jarmużu, szpinaku, natki pietruszki.

Witaminy z grupy B – wsparcie układu nerwowego, krwiotwórczego, pozytywny wpływ na stan skóry i paznokci, przemianę materii, energii. Źródło w warzywach: kapustne, groch, fasola, natka pietruszki.

W zdrowym żywieniu najważniejsze jest zróżnicowana, zbilansowana dieta. Nie może w niej zabraknąć warzyw zielonych, czerwonych, fioletowych, białych. Naturalne barwniki to źródło karotenoidów substancji niezwykle istotnych dla zdrowia człowieka. Komponujmy posiłki tak, by na talerzu znalazły się warzywa każdego koloru. 

Witaminy w warzywach

W jakiej postaci warzywa spożywać, by nie traciły witamin?

Witaminy to substancje bardzo wrażliwe na działanie wysokich temperatur - tracą swoje właściwości. Dlatego najlepiej warzywa spożywać na surowo. Jeśli wymagają obróbki termicznej – najlepiej przygotowywać włoszczyznę na parze lub krótko obgotowywać. Surówki i świeżo wyciskane soki zjadamy (wypijamy do pół godziny po przygotowaniu, gdyż kontakt z powietrzem również niszczy witaminy w produkcie. Należy pamiętać, że wchłanianie witamin poprawia obecność tłuszczu, dlatego odrobina dobrego oleju dodana do surówki jest wskazana. Najwartościowsze są rodzime warzywa spożywane w sezonie na nie. Te sprowadzane, nie są już tak cenne. Dobrym sposobem, przy którym najmniej właściwości traci włoszczyzna to mrożenie i dzięki temu mamy dostęp do witamin poza sezonem.

Witaminy w świeżych warzywach to najlepsze ich źródło, o ile jarzyny zostały wyhodowane w warunkach ekologicznych, były prawidłowo przechowywane i przygotowywane.

Jakie warzywo ma najwięcej witamin? Wybrać warzywa suszone, pieczone, mrożone, a może na patelnię? Nie generalizujmy. Zadbajmy o to, by nie zabrakło odpowiedniej porcji różnorodnych warzyw w naszej codziennej diecie. Dla zdrowia, urody, dobrego samopoczucia.

Dowiedz się także co to jest awitaminoza.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel