Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jakie suplementy i witaminy stosować przy wysiłku fizycznym?

2023-02-27
Jakie suplementy i witaminy stosować przy wysiłku fizycznym?

Dobre samopoczucie i zdrowie człowieka zależy od wielu czynników. Jednym z nich jest regularnie podejmowana aktywność fizyczna, przez którą według Światowej Organizacji Zdrowia należy rozumieć “ ruch ciała generowany przy wykorzystaniu mięśni szkieletowych wymagający wydatku energetycznego (wysiłku) – wykonywany w trakcie celowych ćwiczeń lub innych aktywności ruchowych (np. w ramach sportu, zabaw, rekreacji, przemieszczania się, pracy lub prac domowych).

Podczas wysiłku fizycznego wszystkie procesy fizjologiczne w organizmie przebiegają szybciej, podnosi się temperatura ciała, zwiększa się wydzielanie potu, a wraz z nim organizm traci cenne witaminy i składniki mineralne. By nie dopuścić do niedoborów niezbędnych dla zdrowia składników odżywczych, należy regularnie je do organizmu dostarczać wraz z pożywieniem. Zbilansowana dieta uwzględniająca większe zapotrzebowanie organizmu na składniki odżywcze podczas aktywności fizycznego to najlepszy sposób na zachowanie prawidłowych zasobów. Jednak nie zawsze w ten sposób udaje się zregenerować organizm po wysiłku i zniwelować związane z nim obciążenia. Warto wówczas włączyć do diety suplementy odpowiednio dobrane do rodzaju aktywności i celów, jakie ona ma nam przynieść. Wysiłek dostosowany do możliwości, odpowiednia dieta i właściwa suplementacja to najlepsza droga do uzyskania zadowalających rezultatów czy to wówczas, gdy zależy nam na głównie na budowaniu masy mięśniowej, czy może poprawie kondycji lub redukcji wagi.

suplement po treningu

Co daje suplementacja przy intensywnym wysiłku fizycznym?

Dzięki odpowiednim suplementom uzupełnisz niedobory składników odżywczych, które organizm utracił podczas treningu, a nie jesteś w stanie w odpowiedniej ilości dostarczyć ich z dietą. Szybciej zregenerujesz mięśnie. Zapobiegniesz zakwasom. Poprawisz wydolność organizmu. Unikniesz utraty elektrolitów. Szybciej osiągniesz zamierzone cele treningowe.

Jakich witamin i minerałów potrzebują osoby aktywne ruchowo?

Jeśli należysz do osób aktywnych, zadbaj o właściwy poziom witamin z grupy B, witamin C, A i E. Witamina B1 pomoże Ci uniknąć zakwasów. Dzięki B2 zaobserwujesz szybszy przyrost mięśni, a B12 poprawi ich funkcjonowanie. Witamina C pomoże pozbyć się zmęczenia. A przyspieszy proces regeneracji mięśni. E zniweluje skutki stresu oksydacyjnego związanego z intensywnym wysiłkiem fizycznym. Osoby aktywne muszą także pamiętać o uzupełnieniu elektrolitów, dlatego ważne jest przyjmowanie po treningu preparatów bogatych w jony magnezu, potasu, sodu i wapnia.

jakie witaminy przy wysiłku fizycznym

Twój organizm po wysiłku potrzebuje regeneracji

Jeśli pracujesz nad budowaniem tkanki mięśniowej, by po treningu zregenerować mięśnie i uniknąć zakwasów będziesz potrzebować białka i węglowodanów. Białko może być stosowane również przed treningiem. Najcenniejsze dla sportowców są aminokwasy rozgałęzione, które stanowią element budulcowy komórek mięśniowych. Węglowodany to odbudowa potencjału energetycznego. Korzystny wpływ na odbudowę tkanek, wsparcie regeneracji mięśni i odzyskanie sił może przynieść suplementacja kreatyny stosowana przed lub po treningu.

Warto pamiętać o tym, że tylko odpowiednio dobrana do rodzaju aktywności, celów treningowych i intensywności wysiłku suplementacja może przynieść korzyści i tylko wówczas, gdy jest dodatkiem, a nie zamiennikiem zbilansowanej diety. Najlepiej o potrzebie włączeniu suplementacji do planów treningowych porozmawiać ze specjalistę w tym zakresie.

Zainteresować cię może także co to jest awitaminoza.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel