Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Jak połknąć dużą tabletkę?

2022-05-19
Jak połknąć dużą tabletkę?

Czy wiesz, że co dziesiąta osoba na świecie może mieć problem z połykaniem tabletek? Wbrew powszechnej opinii trudność ta nie dotyczy jedynie dzieci, ale również sporą grupę dorosłych. Z pozoru błahy problem niestety może mieć negatywne skutki dla ludzkiego zdrowia, szczególnie, gdy obawy przed przyjęciem lekarstw prowadzą do zaniechania ich przyjmowania. Chociaż zwykle to duże tabletki trudniej jest połykać, bywa jednak tak, że i te małe niełatwo przełknąć. Co niektórzy próbują tabletki dzielić, kruszyć, opróżniać zawartość kapsułki, przemycać w jedzeniu, ale nie tędy droga. Raz, że substancje aktywne ze składu tabletki mogą wchodzić w reakcje ze składnikami żywności, a te mogą być szkodliwe dla zdrowia. Mogą zaburzać ich działanie i wchłanianie. Drugie, smak pokruszonej tabletki może być bardziej intensywny i trudniejszy do zaakceptowania. Łatwiej również o "zgubienie" kawałka tabletki, a mniejsza dawka nie przyniesie zamierzonego efektu.

Skąd się biorą problemy z połykaniem tabletek?

Przyczyn może być wiele. Blokada psychiczna. Złe nastawienie. Stres. Zmiany chorobowe w obrębie jamy ustnej i przełyku. Suchość błon śluzowych. Dysfagia – dolegliwość utrudniająca przesuwania się pokarmu z jamy ustnej do przełyku i dalszych odcinków przewodu pokarmowego. Niewłaściwa technika połykania tabletki. Problem z połykaniem tabletek okazał się na tyle istotny, że zajęli się nim specjaliści. Opracowali oni metodę, która znacznie ułatwia przyjmowanie leków w postaci tabletek. Do sprzedaży trafiły środki, które pomagają tabletki przełykać. Jeśli to możliwe, lekarstwa produkowane są w "przyjaznej" do połknięcia formie.

Połykanie dużej tabletki - sposoby

Jak radzić sobie z połykaniem tabletek – sprawdzone sposoby

Przede wszystkim nie stresuj się, "nie taki diabeł straszny". Strach przed połknięciem tabletki tkwi w Twojej głowie. Spróbuj go pokonać. Pomogą Ci także poniższe wskazówki.

Jeżeli tabletka bądź kapsułka ma eliptyczny kształt, układamy ją wzdłuż na języku, węższym końcem w stronę przełyku co znacznie ułatwia połykanie. Ciało powinno być spionizowane. Nie należy odchylać głowy do tyłu (przełyk wówczas ulega znacznemu zwężeniu). Najlepsze jest naturalne ułożenie głowy w przypadku zażywania tabletek i lekkie pochylenie podbródka w kierunku klatki piersiowej, jeśli chodzi o przyjmowanie kapsułek. Popijamy tabletkę chłodną wodą.

Do plastikowej butelki typu PET wlewamy 20ml (łyżka stołowa) przegotowanej, ostudzonej wody. Układamy tabletkę na języku, obejmujemy ustami otwór tak, by nie dostawało się powietrze i wysysamy wodę z butelki (ścianki butelki pod wpływem ciśnienia zgniatają się), ale technika ta uruchamia mięśnie, które ułatwiają przesuwanie się tabletki z jamy ustnej do przełyku. Teraz popijamy połknięty preparat przynajmniej ½ szklanki wody w celu lepszego rozpuszczenia i przyswojenia substancji przez organizm.

W sprzedaży dostępne są także płyny i żele, które nie zmieniają składu leku, ale zapewniają dodatkowy "poślizg" tabletce i ułatwiają jej połknięcie.

Coraz częściej lekarstwa czy suplementy diety (o ile to możliwe) zyskują formę nie powodującą dyskomfortu przy połykaniu lub mające inną formę podania (syropy, krople, herbatki, tabletki musujące, czopki, plastry).

Być może trudności z połykaniem tabletek mają głębsze podłoże i wówczas potrzebna okazać się może pomoc specjalisty. Nie należy bagatelizować problemu, by go nie pogłębiać i nie narazić się na zaostrzenie stanów chorobowych.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel