Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł
SuperBezpieczneTM zakupy
SuperFair.Shop badge

Co na oczyszczenie jelit?

2022-12-29
Co na oczyszczenie jelit?

Oczyszczanie jelit jako recepta na dobre samopoczucie i zdrowie stało się swoistą modą propagowaną szczególnie w środowisku wszelkiej maści gwiazd i celebrytów. Fakt, sprawnie działające jelita to brak kłopotów trawiennych: wzdęć, zaparć, gromadzenia się gazów, problemów z wypróżnianiem, to także optymalne wchłanianie składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ludzkiego organizmu i pozbywanie się toksyn, które mogą być odpowiedzialne nie tylko za złe samopoczucie, ale przyczyniać się do wielu chorób. Nadwaga lub chudnięcie, wysypki skórne, depresja, a nawet przeziębienia - często nie zdajemy sobie sprawy, że mogą być one skutkiem nieprawidłowej pracy jelit. Czy zatem oczyszczanie jelit to dobry sposób na ich uniknięcie? Otóż w tej wychwalanej przez pewną grupę ludzi formie - niekoniecznie. Każda sztuczna ingerencja w naturalne procesy organizmu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Po pierwsze - odwodnienie, po kolejne: zaburzenia równowagi elektrolitowej i bakteryjnej oraz perforacja jelit, która może wywołać zapalenie otrzewnej, a ta z kolei nawet doprowadzić do śmierci. Czy warto ryzykować? O konieczności oczyszczania jelit i sposobie jego wykonywania powinien decydować lekarz. Żaden pseudospecjalista o wątpliwych umiejętnościach nie powinien decydować o naszym samopoczuciu i zdrowiu.

Co jest dobre dla zdrowia jelit?

Jelita są bardzo ważnym narządem człowieka. Odpowiadają za trawienie pokarmów, wchłanianie składników odżywczych, których źródłem jest pożywienie, produkują enzymy i uaktywniają niektóre witaminy. Są mieszkaniem dla probiotycznych bakterii - ogólnie mówiąc w ogromnej mierze decydują o naszej odporności i zdrowiu. By nasze jelita prawidłowo działały, musimy sami się o to postarać. Zdrowy tryb życia, czyli głównie zbilansowana dieta i aktywność ruchowa - to one mają istotny wpływ na ich pracę (poprawiają perystaltykę, zapobiegają wzdęciom i zaparciom, regulują wypróżnienia). Z pewnością jelitom szkodzi wysoko przetworzona żywność, słodycze, spożywanie tłustych potraw, używki, siedzący tryb życia. Dobre dla ich zdrowia są: warzywa i owoce bogate w błonnik, pełnoziarniste produkty zbożowe, nasiona roślin strączkowych, nasiona, orzechy, pestki, kefiry, maślanki, kiszonki oraz regularna aktywność ruchowa, która stymuluje układ trawienny i wydalniczy do pracy.

Co jest dobre na jelita - sposoby na oczyszczanie

Co pomaga na jelita?

Oprócz zdrowej dla jelit diety opartej na wyżej wymienionych produktach, oczyszczaniu jelit sprzyja wypicie na czczo szklanki ciepłej wody z dodatkiem soku z cytryny, a także siemię lniane stosowane jako dodatek do potraw. Naturalnym sposobem na poprawę pracy jelit jest babka płesznik (psyllium husk) i jajowata oraz probiotyki i błonnik naturalnego pochodzenia dostępne w postaci suplementów diety. Pamiętać jednak należy, że o włączeniu suplementacji powinien zadecydować lekarz. Oczyszczanie jelit to nie jest dobry sposób na zdrowie, ale już dieta sprzyjająca oczyszczaniu (trawieniu, wchłanianiu i usuwaniu toksyn) jak najbardziej. Pierwszym krokiem dla zachowania zdrowia jelit powinna więc być zmiana diety i nawyków żywieniowych oraz włączenie do codziennych zadań aktywności ruchowej. I bardzo ważna rzecz! Nie zapominajmy o właściwym nawadnianiu organizmu. Płyny są niezbędne w procesie oczyszczania jelit, poprawiają perystaltykę, rozmiękczają masy kałowe i regulują wypróżnienia. Kiedy organizm broni się przed odwodnieniem, zatrzymuje jej resztki w jelitach co prowadzi do zaparć oraz zaburza proces usuwanie toksyn.

Co jest dobre dla jelit? Rozsądek i umiar. A oczyszczanie jelit? Postaw na zdrowy tryb życia a naturalne mechanizmy zrobią swoje.

Polecane

pixelpixelpixelpixelpixelpixelpixel