Jakie zioła na sen?
Jak ogromny wpływ na nasze samopoczucie ma zdrowy i spokojny sen wie każdy, kto chociaż raz doświadczył bezsennej nocy, a taki epizod nie jest obcy większości z nas. Problem zaczyna się w wówczas, gdy kłopoty ze snem przybierają postać chroniczną i rzutują już nie tylko na nasze samopoczucie, ale także zdrowie. Niestety coraz więcej osób uskarża się na problemy z zasypianiem i jakością snu. Stres, życie w biegu, problemy rodzinne i zawodowe, praca na zmiany, bierny tryb życia, używki… Do tego brak dbałości o higienę snu: niewietrzone pomieszczenia, zbyt wysoka temperatura, niewygodny materac… Nawet nie zdajemy sobie sprawy, jak wiele, z pozoru błahych czynników wpływa na nasz sen. Oczywiście na walkę z bezsennością najlepszym sposobem byłoby wyeliminowanie jej szkodliwych przyczyn, ale nie jest to takie proste. Co nie znaczy, że jesteśmy skazani na problemy z zasypianiem i nieprzespanymi nocami. Czasem wystarczy szklanka mleka przed snem, otworzenie okna w sypialni czy przysłowiowe "liczenie baranów", a jeśli takie środki okażą się niewystarczające, możemy pomóc sobie sięgając po zioła na sen.
Zioła na sen to produkty pochodzenia roślinnego, które w naturalny sposób wyciszają organizm, pomagają się rozluźnić i pobudzają produkcję melatoniny, hormonu regulującego rytm dobowy snu i czuwania. Napary, syropy, tabletki, każda forma produktów ziołowych jest pomocna (o ile stosujemy je zgodnie z zaleceniami i najlepiej po konsultacji lekarskiej.
Skuteczne zioła na bezsenność - poznaj moc natury
Dobroczynne działanie natury znane jest od tysiącleci. Pierwsze wzmianki o ziołolecznictwie znajdują się w dokumentach historycznych Babilonii i Asyrii z okresu ok. 2000 lat p.n.e. Moc ukrytą w roślinach potrafiły wykorzystywać jeszcze nasze babcie, ale wraz z rozwojem farmacji zainteresowanie ziołami nieco osłabło. Zwrot ku naturze, rosnąca popularność medycyny naturalnej na nowo wzbudziły zaciekawienie roślinami leczniczymi. A tych przyroda oferuje nam sporo. Jako zioła na kłopoty z zasypianiem i lepszy sen dała nam kozłek lekarski, melisę, szyszki chmielu, męczennicę, lawendę czy rumianek.
Kozłek lekarski - nazwa powszechna tego zioła to waleriana. Związki biologicznie czynne takie jak walepotriaty, kwasy walerenowe i walerianowe znajdują się w korzeniu i kłączu rośliny. Mechanizm działania tych substancji związany jest z obniżaniem aktywności układu nerwowego. Kozłek lekarski zmniejsza poziom lęku, obniża napięcie psychiczne i redukuje uczucie niepokoju. Pomaga zasnąć, zmniejsza ilość wybudzeń w nocy oraz wydłuża czas snu.
Melisa lekarska - znana jest ze swojego działania relaksującego i kojącego. Najważniejszym składnikiem obecnych w liściach melisy jest olejek eteryczny, którego głównymi składnikami są cytral, cytronelal i geraniol. Liście melisy zawierają także garbniki, flawonoidy, gorycze, śluzy, chlorofil i karotenoidy oraz kwasy o silnych właściwościach przeciwutleniających. Melisa obniża stany lękowe, rozluźnia napięcie, zmniejsza uczucie niepokoju, wycisza i ułatwia zasypianie.
Męczennica cielista - Passiflora, nazywana także męczennicą Pańską lub kwiatem Męki Pańskiej. Surowcem leczniczym jest ziele, które zawiera substancje mające wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, (flawonoidy, fitosterole, kumaryny, alkaloidy). Wykazuje właściwości przeciwlękowe i znacznie poprawia jakość snu. Wydłuża fazę REM, dzięki czemu po przebudzeniu jesteśmy bardziej wypoczęci.
Chmiel - surowcem wykorzystywanym w lecznictwie są szyszki chmielu. Lupulina znajdująca się w szyszkach utrudniają przenoszenie bodźców do centralnego układu nerwowego dzięki czemu pomaga odzyskać spokój, koi nerwy, działa nasennie.
Lawenda – olejki eteryczne z lawendy wykazują działanie uspokajające i usypiające. Lawenda wpływa na wydłużenie czasu trwania fazy NREM, podczas której sen jest głęboki i mocny. Zmniejsza ilość wybudzeń.
Rumianek - niweluje stres i ma działanie rozluźniające. Ułatwia zasypianie.
W jakiej formie są dostępne zioła na sen?
Zioła na sen są stosunkowo bezpieczne w stosowaniu, o ile wykorzystujemy je zgodnie z zaleceniami. W sprzedaży możemy dostać zioła na sen w formie suszu, syropów, tabletek. Mogą to być preparaty jednoskładnikowe i mieszanki kilku surowców. Należy wziąć pod uwagę fakt, że zioła na sen mogą nasilać działanie innych leków, dlatego ich stosowanie należy skonsultować z lekarzem.