Darmowa dostawa po opłaceniu od 299,00 zł

Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy?

2021-10-21
Jakich witamin brakuje, gdy wypadają włosy?

Czy wiesz, że piękna fryzura jest jednym z wyznaczników atrakcyjności? Co ciekawe, nie tylko kobiecej. Również mężczyźni o zadbanych włosach postrzegani są jako bardziej pociągający. Niestety czasem przez złośliwość “matki natury”, a często przez nasze własne zaniedbania nie tylko w kwestii pielęgnacji, ale również zdrowia, włosy zamiast atrybutem stają się problemem. Łamliwe, pozbawione blasku, z rozdwajającymi się końcówkami, a nawet wypadające całymi garściami. Przyczyn złej kondycji włosów i ich nadmiernego “gubienia” jest wiele. Do najczęstszych należą: choroby tarczycy, zaburzenia hormonalne, stres, nieodpowiednia pielęgnacja oraz niedobór witamin i minerałów. Należy tu podkreślić, że wypadanie włosów jest rzeczą naturalną o ile tracimy ich około 100 dziennie

Problem zaczyna się wówczas, gdy włosy nie tylko wypadają w nadmiarze, ale przestają odrastać. Pierwszą sprawą jaka powinniśmy wtedy zrobić, to skontrolować stan zdrowia i ustalić przyczynę takiego stanu rzeczy. Pomoc specjalisty – trychologa, może okazać się nieunikniona. Nie należy bagatelizowanie kłopotów z włosami, ponieważ ich piękny wygląd to nie tylko kwestia estetyki, ale odzwierciedlenie kondycji całego organizmu. Nie ma się wiec co dziwić, że przy problemach z włosami nawet stosowanie najlepszych odżywek, balsamów i masek nie daje spodziewanych efektów. Dopiero kompleksowe wzmocnienie włosów zarówno na zewnątrz jak i od wewnątrz wpływa na dobre rezultaty. Po pierwsze, tak jak już było powiedziane - sprawdzamy swoje zdrowie ogólne. Po drugie - przyglądamy się naszej diecie i wzbogacamy ją o produkty mające dobroczynny wpływ na stan włosów. Po trzecie – dobrej jakości, dobrane do potrzeb włosów odżywki jak najbardziej i po czwarte, jeśli nasz organizm tego potrzebuje – suplementacja.

Jakie witaminy na wypadanie włosów?

Witaminy, które odpowiadają za kondycję włosów i zapobiegają ich wypadaniu to witamina A, E i witaminy z grupy B: biotyna (B7), PP (niacyna, B3), B2 (ryboflawina), B5 (kwas pantotenowy), B12 (kobalamina), B6 (pirodoksyna). Znaczenie mają także minerały: cynk, miedź, żelazo, krzem.

Witamina A - bierze udział we wzroście skórnej tkanki nabłonkowej i podziale komórek macierzy włosa, tym samym wpływa na właściwości struktury keratyny – budulca włosa. Jej naturalnym źródłem są: morele, jarmuż, marchew, natka pietruszki, pomidory, papryka, botwina, szpinak, nabiał, jaja, wątróbka.

Witamina E - poprawia funkcjonowanie naczyń krwionośnych, dzięki czemu substancje odżywcze są efektywniej dostarczane do mieszków włosowych co przekłada się na pobudzanie ich wzrostu. Jako silny przeciwutleniacz witamina E chroni mieszki włosowe i włosy przed niekorzystnym działaniem wolnych rodników. Znajdziemy ją w olejach roślinnych, awokado, produktach zbożowych, orzechach, migdałach.

Witamina H – nazywana witaminą piękna. Wspiera proces powstawania keratyny. Wzmacnia włosy od środka, hamuje ich wypadanie, stymuluje porost. Przeciwdziała łojotokowi i łupieżowi. Chroni włosy przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Jej źródłem jest żywność pochodzenia zwierzęcego, żółtka jaj.

Witamina PP – pobudza ukrwienie skóry i dostarcza włosom energii do wzrostu. Drożdże, otręby, ryby, orzeszki ziemne – to produkty, które ją zawierają.

Witamina B2 – zapobiega nadmiernemu wypadaniu włosów, wzmacnia ich odporność na szkodliwe czynniki zewnętrzne. Żywność bogata w B2 to: mięso wieprzowe, ryby, fasola, szpinak, jarmuż.

Witamina B12 – zapobiega przetłuszczaniu włosów i hamuje ich wypadanie. Naturalne źródła: drożdże, żółtka jaj.

Witamina B5 - pełni ważną role w podziale komórek w mieszku włosowym. Odpowiada za właściwości mechaniczne włosa i utrzymanie ich prawidłowego nawilżenia. Znajdziesz ją w wątróbce, rybach, pełnoziarnistych produktach, mięsie, bananach, mleku.

Piękne, lśniące i mocne włosy to wypadkowa wielu czynników. Zwykle, kiedy nie przysparzają problemów, nie zastanawiamy się nad tym. Jednak nie tylko dla kondycji włosów, ale ogólnie pojętego zdrowia, należy pamiętać o regularnym dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów. Najlepiej naturalnego pochodzenia. Dotyczy to także suplementacji.

Jakie witaminy na wypadanie włosów?

Polecane

pixelpixel